19 pierwszych dni listopada we wszystkich krajach świata poświęcone jest problematyce przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Przez 19 pierwszych dni listopada na całym świecie mówi się o prawach dziecka, godności, szacunku, bezpieczeństwie, wolności. Budujemy świadome postawy wobec przemocy i uczymy się jej przeciwdziałać.
W Polsce działania związane z kampanią koordynuje Fundacja po DRUGIE, zachęcając placówki i instytucje pracujące z dziećmi i młodzieżą do włączania się w organizację i prowadzenie działań, które mają służyć budowaniu świata bezpiecznego dla dzieci. Aktywnie włączają się w nią organizacje pozarządowe, szkoły, poradnie psychologiczno – pedagogiczne, ośrodki pomocy społecznej, funkcjonariusze policji, kuratorzy ale też m.in. środowiska adwokackie i radcowskiego.
W tym roku zaangażowanych jest już ponad 240 podmiotów. Symbolem kampanii została pomarańczowa wstążka, a hasłem przewodnim w tegorocznej edycji jest „głód i niedożywienie”.
Do kampanii można dołączać przez cały czas jej trwania, wystarczy tylko przesłać odpowiedni formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Fundacji.
Organizacje i instytucje, które zgłoszą swój udział w kampanii przeprowadzają w swoim środowisku lokalnym działania mające na celu zapobieganie przemocy wobec dzieci i młodzieży:
- warsztaty, pogadanki, pokazy filmów, debaty, happeningi, wystawy, spektakle, spotkania z ciekawymi ludźmi, przygotowanie plakatów i publikacji, konkursy, szkolenia, konferencji;
- budowanie lokalnych partnerstw, włączanie kolejnych partnerów i koalicjantów;
- promocja kampanii w środowisku lokalnym – poszukiwanie patronów wydarzeń, partnerów medialnych.
Partnerzy kampanii mogą w czasie 19 dni przeprowadzić dowolną liczbę wydarzeń. O ich charakterze, zasięgu, formie decydują samodzielnie.
Podsumowaniem kampanii będzie zorganizowane w Warszawie w listopadzie 2020 V Ogólnopolskie Forum Dobrych Praktyk. W ramach wydarzenia uczestnicy kampanii będą mieli możliwość zaprezentowania podjętych w środowisku lokalnym działań.