24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Życia. W tym roku, w świetle wydarzeń za wschodnią granicą ma on szczególny wydźwięk. Życie w pokoju i poczuciu bezpieczeństwa, to podstawowe prawo każdego człowieka. Dzisiejszy dzień to okazja do przypomnienia, że pokój na świecie zaczyna się w sercu człowieka a jego budowanie to zadanie dla każdego z nas.
Wojna jest okrutnym przykładem walki z życiem człowieka
Bardzo często szukamy bezpieczeństwa z zewnątrz. Mylnie zakładając, że wystarczająca kwota na koncie, stała praca, czy dom wystarczą, aby czuć się bezpiecznym. Ostatni czas pokazał jak łatwo zburzyć to poczucie. Trzeba tu zaznaczyć, że bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, zaraz po potrzebach fizjologicznych. Według badań z 2018 roku 97,9% Polaków pokłada zaufanie w swoich najbliższych. To do nich zwracamy się w pierwszej kolejności w trudnej sytuacji. Dla większości z nas relacje rodzinne i więzi są ważnym fundamentem bezpieczeństwa.
Rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów naszej wspólnoty lokalnej i narodowej. To właśnie w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny. Rodziny posiadają w sobie potencjał bezpieczeństwa. Jest ona prawdziwą szkołą empatii, akceptacji, życzliwości, troski i opieki. Szkołą, która uczy poszanowania hierarchii, ducha służby, poczucia obowiązku, wzajemnej pomocy i solidarności, uczy sprawiedliwej rywalizacji, zmienności ról, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności. Tutaj dziecko zdobywa swoje pierwsze doświadczenia, rozwija swoją indywidualność, osobowość i psychikę.
Cichy dramat wielu polskich rodzin
Dziś szczególnie widzimy, że rodzina jest nie tylko szkołą postaw ale i podstawą bezpieczeństwa indywidualnego oraz zbiorowego. W tym dniu pamiętamy też szczególnie o rodzinach w których rozegrał się dramat utraty życia. To jest poważny problem nie tylko w Polsce. Rocznie ponad 40 tysięcy kobiet w Polsce doświadcza poronienia. W czasie 45-minutowego serialu, aż 3 kobiety w ciąży stracą swoje dziecko. Oznacza to, że każdego dnia 109 Polek poroni. Jak podaje UNICEF, co 16 sekund gdzieś na świecie matka przeżywa tragedię związaną z martwym urodzeniem lub opłakuje śmierć swojego dziecka.
W tym dniu i jego okolicach organizowane są pogrzeby dzieci utraconych. Rodzice którzy utracili swoje nienarodzone dziecko, mogą pożegnać swoje dziecko również w ten symboliczny sposób. Sporo już zrobiono by zwrócić uwagę na ten problem. Rodziny wciąż borykają się z problemami stwarzanym przez świat medycyny. Po poronieniu, kobiety trafiają do szpitala na zabieg. Po zabiegu „materiał biologiczny” jak to określa szpital przesyłany jest do badań. Niestety częste są sytuacje, kiedy pomimo tego, że ciąża trwała 3 miesiące i na USG było widać już dzieciątko, to po jego utracie i przesłaniu materiału do badań, laboratorium przysyła wynik stwierdzający, że dziecka nie było. Takie rzeczy dzieją się w Szczecinie. Rodzice takim działaniem pozbawiani są przez świat medycyny możliwości pożegnania dziecka. Dokłada się im dodatkowej traumy. Dlatego tak ważne są zbiorowe pogrzeby dzieci nienarodzonych. Dają możliwość pożegnania dziecka. Domknięcia w jakiś sposób przeżycia śmierci dziecka. Przypomnijmy, że zgodnie z prawem rodzice mają prawo do pochówku dziecka, ale do tego celu konieczna jest karta zgonu. Przy tak wczesnym poronieniu jej wystawienie możliwe jest po badaniu laboratoryjnym, a te jak widać różnie są wykonywane.
Pogrzeby Dzieci Utraconych
W tym roku również takie pogrzeby się odbędą. Po raz pierwszy taki pogrzeb odbędzie się również w Gryfinie. Piątek 25 marca godz. 12:00 Msza Święta w kaplicy na terenie Cmentarza Komunalnego w Gryfinie (wjazd na parking od strony ul. Kołłątaja). Po Eucharystii przejście do Grobowca Dzieci Utraconych – pogrzeb i poświęcenie pomnika. Eucharystii i uroczystością pogrzebowym przewodniczyć będzie Arcybiskup Andrzej Dzięga.
W Szczecinie dzisiaj (24 marca) o godz. 14:15 w kaplicy bocznej na Cmentarzu Centralnym przy ul. Ku Słońcu – Modlitwa Pożegnania Dzieci Utraconych, po której nastąpi kremacja ciał. Dziewiąty już pogrzeb Dzieci Utraconych będzie w piątek 25 marca godz. 09:00 na Cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej w Szczecinie w Grobowcu Dzieci Utraconych.
Polecamy także:
Sławomir Nitras straci immunitet? Komisja jest na tak
Mistrzostwa Europy w Rosji? „Mamy doświadczenie w organizacji dużych imprez piłkarskich”
Uczą się strzelać i obchodzić z bronią. Szkolenia pracowników państwowych spółek