37 lat temu bestialsko zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę

0
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko - rocznica beatyfikacji

19 października 1984 roku funkcjonariusze SB MSW porwali i wyrzucili do Wisły ks. Jerzego Popiełuszkę. Charyzmatyczny ksiądz miał wielki wpływ na rzesze Polaków, czego obawiała się władza komunistyczna. 

Ksiądz, który dawał nadzieję

Ks. Jerzy Popiełuszko był zaangażowany w działalność warszawskiej „Solidarności”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku organizował pomoc dla osób prześladowanych przez władze komunistyczne. Wspierał ich materialnie, dzięki licznym zbiórkom charytatywnym, a także uczestniczył w procesach aresztowanych za krytykę PRL.

Od 1982 roku w kościele św. Stanisława Kostki prowadził Msze za Ojczyznę. Przybywali na nie wierni z całej Warszawy, a także spoza stolicy. Wielu z nich potrzebowało otuchy, której dodawał charyzmatyczny duchowny. Ksiądz Popiełuszko dbał o oprawę plastyczną nabożeństw, która nawiązywała do polskiej historii i życiorysów wielkich Polaków.

Zabójstwo ks. Jerzego

Działalność księdza, który skupiał wokół siebie wielu Polaków i umacniał w nich patriotyzm, oczywiście nie podobała się władzom komunistycznym.

19 października 1984 roku Jerzy Popiełuszko wracał do Warszawy z parafii pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Niedaleko miejscowości Górsk został porwany wraz ze swoim kierowcą przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Kierowcy udało się wyskoczyć z pędzącego samochodu, a ksiądz został skrępowany, zamknięty w bagażniku i bity do nieprzytomności za każdym razem, gdy próbował się wydostać. We Włocławku ks. Popiełuszko został zrzucony z kilkunastu metrów do Wisły. Nie miał możliwości przeżycia, ponieważ jego ręce skrępowano w taki sposób, że każda próba poruszenia powodowała zaciskanie pętli na szyi. Jego ciało zostało też obciążone workiem z kamieniami.

Zwłoki księdza wyłowiono 30 października.

Uroczystości Odpustowe ku czci polskiego błogosławionego

Przez cały tydzień w parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy skrzyżowaniu ulic Gwarnej i Romantycznej na osiedlu Nad Rudzianką odbywają się Uroczystości Odpustowe.

Dziś o godz. 17 i 19 wierni będą mogli wziąć udział w Mszach Odpustowych, a 23 października w „Biegu im. ks. Jerzego Popiełuszki” po Puszczy Bukowej. Z kolei 24 października odbędzie się procesja różańcowa, która zakończy się koncertem patriotycznym i wspólnym biesiadowaniem.

Więcej informacji TUTAJ.

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię