30 sierpnia 1980 roku zakończyły się strajki na Pomorzu Zachodnim. W Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego strajkujący podpisali porozumienia z władzami komunistycznymi.
Szczeciński strajk rozpoczął się 18 sierpnia w Stoczni Remontowej „Parnica”. Szybko dołączyły do niego załogi Stoczni im. A. Warskiego i „Gryfii”. Do rozmów z władzą powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) z Marianem Jurczykiem na czele. Rząd reprezentował wicepremier Kazimierz Barcikowski.
Stoczniowcy wypracowali 36 postulatów, choć wiele z nich od razu odrzucono. Wśród żądań pojawiły się zarówno takie o charakterze ekonomiczno – socjalnym, jak i politycznym. Wśród tych drugich głównym punktem była możliwość działalności niezależnych związków zawodowych. Ostatecznie wyrażono zgodę na tworzenie związków, jednak miały mieć charakter socjalistyczny i działać zgodnie z Konstytucją PRL.
Zgodnie z Porozumieniami Szczecińskimi, komitety strajkowe miały przekształcić się w Komisje Robotnicze, które przeprowadzą wybory do władz niezależnych organizacji pracowniczych. Zawarto tam również zapisy o ochronie podstawowych praw pracowników i obywateli, zakazie represji wobec działaczy związkowych i politycznych i dopuszczeniu Kościoła do mediów. Ponadto, władza została zobowiązana do wydawania „Paktów Praw Człowieka” i „Aktu Końcowego Konferencji w Helsinkach” w formie broszur.
W sprawach socjalno – bytowych domagano się m.in.: lepszego zaopatrzenia spożywczego, podwyższenia płac, rent i emerytur oraz świadczeń socjalnych. Rząd obiecał także utworzenie specjalnego programu mieszkaniowego. Przy głównej bramie stoczni miała zostać umieszczona tablica pamiątkowa ku czci ofiar Grudnia ’70.
Porozumienie ze strony władz podpisali: wicepremier Kazimierz Barcikowski, sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński i I sekretarz KW PZPR w Szczecinie Janusz Brych. Sygnatariuszami ze strony strajkujących byli: przewodniczący MKS Marian Jurczyk oraz dwóch zastępców – Kazimierz Fischbein i Marian Juszczuk.
Polecamy także:
- Największe tegoroczne szkolenie poligonowe 12. Szczecińskiej DZ
- Rajd Wysoka Grzęda Baja Poland 2021 w Szczecinie – przeszedł do historii