Błogosławiony Jerzy Popiełuszko – rocznica beatyfikacji

0
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko - rocznica beatyfikacji

6 czerwca 2010 roku ks. Jerzy Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym Kościoła Katolickiego. Kapelan „Solidarności”, za swoją antykomunistyczną działalność, został porwany i zamordowany.

Jerzy Popiełuszko od samego początku był związany z „Solidarnością”. W czasie stanu wojennego był organizatorem wielu działań charytatywnych, pomagał osobom pokrzywdzonym i represjonowanym – m.in. stawiał się na ich procesach i rozdzielał pomoc materialną. Od lutego 1982 roku prowadził też Msze za Ojczyznę.

Msze, odprawiane w ostatnią niedzielę miesiąca, cieszyły się coraz większą popularnością. Popiełuszko przypominał o ważnych dla Polaków wydarzeniach historycznych, mówił o jedności, patriotyzmie i dodawał otuchy ludziom zmagającym się z trudną rzeczywistością.

Działalność duchownego nie podobała się władzom komunistycznym. Próbowano oskarżyć go o działalność antypaństwową, podrzucono mu do domu granaty, naboje i inne obciążające przedmioty. Jego postać była też przedmiotem ataków propagandowych. W końcu niewygodny ksiądz został uprowadzony i zabity 19 października 1984 roku. Jego zwłoki wyłowiono z zalewu na Wiśle w okolicach Włocławka.

Jerzy Popiełuszko cieszył się ogromnym autorytetem w kraju. Nic więc dziwnego, że już zaraz po pogrzebie zgłaszano prośby o jego beatyfikację. Udało się to 6 czerwca 2010 roku. Kapelan „Solidarności” został ogłoszony świętym Kościoła Katolickiego podczas Mszy Świętej na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Polecamy także:

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię