W czwartek odbyło się głosowanie nad projektem ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Jak głosowali posłowie?
Sejm zadecydował o budowie
Na posiedzeniu Sejmu w dniu 14 października odrzucono wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzuceniu projektu ustawy. Konfederacja zgłosiła poprawkę, która zakładała, że raz w miesiącu miałby być zdawany raport z postępów budowy muru, z kolei Polska 2050 chciała, by MSWiA przedstawiało takie sprawozdania co trzy miesiące. Domagano się również, by prezes NIK był członkiem zespołu ds. przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy. Z kolei przedstawiciele klubów i kół poselskich, senackich i parlamentarnych mieliby uczestniczyć w pracach zespołu jako obserwatorzy z prawem zabierania głosu, ale bez prawa do uczestnictwa w głosowaniach. Obie poprawki odrzucono.
Później odbyło się głosowanie nad całością projektu ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Za głosowało 274 posłów PiS, Koalicji Polskiej, Konfederacji, Porozumienia, Kukiz15, Polskich Spraw i trzech posłów niezrzeszonych. Przeciw głosowało 174 posłów KO, Lewicy, Polski 2050 i jeden poseł niezrzeszony. Wstrzymał się tylko jeden poseł KO.
Tryb pilny
Projekt ma umożliwić budowę zabezpieczenia na polskiej granicy z Białorusią, Rosją i Ukrainą, która jednocześnie stanowi granicę zewnętrzną UE. Rozpatrywano go w trybie pilnym.
W stosunku do inwestycji nie mają być stosowane przepisy m.in. prawa budowlanego, wodnego, ochrony środowiska czy zamówień publicznych. Kontrolę nad nią ma sprawować Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacuje się, że zabezpieczenie granicy będzie kosztować 1 mld 615 mln zł.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Ma wejść w życie dzień po jej ogłoszeniu.
Polecamy także:
- Akademia Morska z nowoczesnym centrum obsługi silników okrętowych
- Szczecin: Prawie 160 tys. zł na ochronę Piotra Krzystka!