Czy trzeba spełniać jakieś warunki, by uzyskać bezpłatną pomoc prawną?

0
pixabay.com

Coraz częściej słyszy się o bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i materialnej. W jaki sposób ją uzyskać? Czy trzeba spełniać jakieś kryteria? Jak długo oczekuje się na taką pomoc? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pomoc dla pokrzywdzonych

Natychmiastowa bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna, a także wsparcie materialne przysługuje każdemu pokrzywdzonemu. Kim jestz zatem pokrzywdzony? Jest to ofiara przestępstwa, świadek przestępstwa, a także ich najbliżsi. Każdy pokrzywdzony może skorzystać z takiej bezpłatnej i kompleksowej pomocy w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, których jest ponad 370 w całym kraju.

Z Ośrodkami można skontaktować się telefonicznie (+48 222 309 900) bądź mailowo
(e-mail [email protected]). Można też oczywiście wybrać się osobiście do najbliższego Ośrodka, który dysponuje zapleczem prawnym i psychologicznym, złożonym z profesjonalistów. Na stronie Funduszu Sprawiedliwości znajduje się interaktywna mapa ze wszystkimi Ośrodkami w Polsce. Ośrodki działają dzięki Funduszowi Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Co ważne, by skorzystać z takiego bezpłatnego wsparcia prawnika czy psychologa, nie trzeba specjalnie udowadniać, iż jest się ofiarą przestępstwa. Nie trzeba argumentować tego np. wyrokiem sądowym. Wystarczy, że uprawdopodobnisz, iż jesteś ofiarą przestępstwa, np. poprzez opowiedzenie swojej historii. Wówczas przysługuje Ci natychmiastowa, bezpłatna pomoc.

W ten sposób już wiele ofiar przestępstw takich jak np. znęcanie czy oszustwo, uzyskało konkretne wsparcie.

Dane teleadresowe do Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz TUTAJ

 

Bezpłatna pomoc prawna dla każdego

Nie tylko ofiary przestępstw mogą uzyskać bezpłatne wsparcie prawne. Osoby, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej lecz niestety nie stać ich na skorzystanie z usług adwokata czy radcy prawnego, mogą otrzymać darmowe porady w ramach systemu nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Na stronie darmowapomocprawna.ms.gov.pl znaleźć można adresy wszystkich punktów, w których można otrzymać darmową pomoc prawną. Punktów takich jest aż 1500. Są w każdym powiecie. Z bezpłatnej pomocy prawnej może skorzystać każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy.

W ten sposób z pomocy skorzystało już wiele osób borykających się z takimi problemami jak chociażby rozłożenie długu na raty, spłata pożyczek „chwilówek”, kłopoty mieszkaniowe (np. eksmisja), problemy pracownicze, egzekucja alimentów czy odziedziczenie długu.

 

Polecamy także:

Wheel of Szczecin już otwarte

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię