Celem zapowiedzianego projektu jest uregulowanie kwestii opieki nad kobietami w ciąży, u których stwierdzono tzw. wady letalne. Jak działają hospicja perinatalne?
22 października TK uznał za niekonstytucyjną jedną z przesłanek przerywania ciąży. Od tamtej pory przez Polskę przeszło wiele protestów przeciwko tej decyzji. Wyrok nadal nie został opublikowany. Tydzień temu prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zgodnie z którym przerwanie ciąży byłoby też możliwe w sytuacji gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne.
W odpowiedzi na te wydarzenia Solidarna Polska zapowiedziała przedstawienie projektu ustawy o hospicjach perinatalnych.
„Od pewnego czasu jako Solidarna Polska pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi hospicjów perinatalnych. Chodzi nam o to, żeby chronić kobiety i dzieci, aby pomóc im, żeby kobiety nie zostawały same, kiedy dowiadują się, że ich dziecko jest obarczone wadą letalną. Chcemy, żeby kobiety miały wówczas możliwość skorzystania z profesjonalnej kadry lekarzy, pielęgniarek, żeby nie pozostawały same” – mówił minister Michał Wójcik.
Co to jest hospicjum perinatalne?
Opieką hospicjum perinatalnego mogą zostać objęte matki, u których w trakcie ciąży rozpoznano tzw. wadę letalną, oraz ich rodziny. Osoby takie mają zapewnioną stałą, kompleksową pomoc już od momentu diagnozy. Po porodzie hospicjum gwarantuje dziecku odpowiedni komfort życia i możliwość godnej śmierci oraz wsparcie psychologiczne, medyczne i społeczne jego rodziny. Specjaliści pomagają zrozumieć, na czym polega choroba dziecka i pomagają w podjęciu decyzji o dalszym postępowaniu. Wśród nich są ginekolodzy, neonatolodzy, psychologowie, a także doradcy z pomocy socjalnej czy stanu duchownego.
„Hospicja perinatalne są finansowane przez NFZ, ale często pracują tam profesjonaliści na zasadach wolontariatu. Nasza propozycja jest natomiast taka, aby w momencie, gdy lekarz stawia rozpoznanie, że dziecko ma wadę letalną, skierował obowiązkowo kobietę w dwa miejsca – do hospicjum perinatalnego i poradni psychologicznej. Często w takich sytuacjach lekarze nie wydają takich skierowań, rodzice w ogóle nie wiedzą, że są takie miejsca” – wskazuje wiceszef SP.