Dewastacja grobów w Nowogardzie. Czy to kolejny atak na Kościół?

0

10 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Nowogardzie doszło do zbezczeszczenia krypty księży proboszczów nowogardzkich. Przedstawiamy szczegóły sprawy.

Poprzewracane znicze, zalana woskiem płyta pomnika, porozrzucane kwiaty, rozsypana ziemia z doniczek oraz wyrzucone do śmietnika kwiaty. Taki obraz dewastacji zastał na cmentarzu pan Mirosław, który na portalu społecznościowym poinformował o zdarzeniu.  

Przewodniczący Rady Miasta w Nowogardzie, Marcin Nieradka, wypowiedział się w tej sprawie: 

doszło do nikczemnej dewastacji grobu Proboszczów na nowogardzkim cmentarzu. Nie mam wątpliwości, że to skutek hejtu na Kościół. 

Swojego oburzenia nie kryją w komentarzach także mieszkańcy Nowogardu, którzy wyrażają stanowczą dezaprobatę dla tego typu zachowań.

Jak niejednokrotnie podkreślał dr. Marek Łuczak, cmentarze to szczególne miejsca pamięci o zmarłych, które należy szanować. Szacunek do zmarłych należy się niezależnie od narodowości, wyznania czy majątku. Żołnierze niemieccy na szczecińskim Golęcinie pochowali swoich wrogów frontowych, czyli Francuzów i postawili im pomnik. To pokazuje, jak ważny jest szacunek do człowieka.  

Kara dla sprawców

Dla sprawcy występku przewidziana jest kara opisana w art 262 kk. Sprawcy grozi również kara ograniczenia wolności do 2 lat. Niestety nie wpłynęło żadne zgłoszenie do Komendy Policji w Nowogardzie, o czym poinformowała nas Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. mł.asp. Anna Dygas.

W sieci pojawił się apel o to, by ewentualni świadkowie tego zdarzenia zgłosili się do KPP w Nowogardzie. Prosimy o dostarczenie wszelkich informacji, które mogą być pomocne w ujęciu sprawcy.  

Polecamy także:

Nie żyje polski żołnierz. Służył przy granicy polsko-białoruskiej
Grypa i wirus RSV w natarciu
Okręty NATO ponownie w Szczecinie

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię