Grypa i wirus RSV w natarciu

0
Zakaz odwiedzin pacjentów na niektórych oddziałach w szpitalu

Oddziały pediatryczne w całej Polsce zaczynają „pękać w szwach”. Oddział Pediatrii, Alergologii i Pulmonologii Szpitala Zdroje również zapełnia się dziećmi. Najczęściej powodem hospitalizacji jest grypa lub wirus RSV, a nie koronawirus. Chociaż objawy mogą dawać podobne. 

Jak informuje dr n. med. Paweł Gonerko – ordynator oddziału Pediatrii, Alergologii i Pulmonologii Szpitala Zdroje w Szczecinie, lekarze na izbie przyjęć mają pełne ręce roboty. Do tej pory najczęściej wzrost zakażeń następował zimą. W tym roku fala zakażeń rozpoczęła się szybciej.

Wirus RSV

Jest typowym wirusem oddechowym atakującym górne i dolne drogi oddechowego, głównie u dzieci.  Najczęściej chorują dzieci w grupie dzieci w wieku od 3 miesięcy do 3 lat. Choroba atakuje również starszych. W tym roku wirus zaatakował szybciej z większą intensywnością. 

W ubiegłym roku o wirusie RSV mało kto słyszał. Tak naprawdę niewielu rodziców miało pojęcie o jego istnieniu, choć jest dość powszechny. Jednak w tym roku zakażeń jest dużo więcej, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Dlaczego?

Jak podkreślają lekarze i pokazują statystyki, rok 2020 był wyjątkowy pod względem zakażeń różnymi wirusami oddechowymi u dzieci. Było ich zdecydowanie mniej niż w latach poprzednich. Prawdopodobnie był to efekt „lockdownu” oraz znacznie ograniczonego kontaktu między dziećmi w wieku żłobkowym i przedszkolnym. W tym roku dzieci uczęszczają już normalnie do placówek, przez co wróciły również choroby z którymi normalnie w tym czasie mamy do czynienia. 

Typowe objawy zakażenie wirusem RSV to: katar wodnisty, wysoka temperatura, kaszel początkowo głównie suchy, a potem mokry, trudności oddechowe, przyśpieszenie oddechu, świsty oddechowe. Pojawienie tych trzech ostatnich objawów sugeruje już ciężki przebieg choroby. 

Jak więc widzimy objawy są bardzo zbliżone do tych wywołanych wirusem Covid 19. 

pixabay.com

Czy wirus RSV atakuje tylko dzieci? 

Dużo rzadziej niż dzieci, ale również dorośli mogą zostać zakażeni tym wirusem. Jak podkreślają lekarze szczególnie uważać muszą osoby starsze, z obniżoną odpornością, astmąPOChP, po leczeniu onkologicznym czy po przeszczepach. To u nich wirus RS może powodować ciężkie zapalenia płuc. 

Dlatego bardzo ważnym jest przestrzeganie podobnych zasad jak w przypadku koronawirusa, czyli maseczka i mycie rąk. Po przyjściu do domu obowiązkowo mycie rąk i twarzy, a w kontaktach z dziećmi niestety osoby starsze muszą pamiętać o maseczce. 

Lekarze spodziewają się w tym roku rekordowej ilości zachorowań na grypę. Dlatego dbajmy o siebie i swoje zdrowie. Już obserwuje się wyjątkowo dużo przypadków infekcji grypy i chorób grypopodobnych. Wyjątkowo dużo i wyjątkowo wcześnie, w porównaniu do ubiegłych lat.  

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, już we wrześniu zarejestrowano prawie 370 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. To o prawie 180 tys. więcej niż rok temu. W pierwszym tygodniu października odnotowano już 115 tys. 814 podejrzeń i przypadków grypy. Szczyt dopiero przed nami – zazwyczaj ma on miejsce w miesiącach zimowych.

 Polecamy także:

13-letnia Claudia odnaleziona. Mama dziękuje policji wysyłając list
Kamień Pomorski: Samochód roztrzaskał się o drzewo. Dwie osoby nie żyją
Szczecin: Z Odry wyłowiono topielca

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię