Dworczyk o obowiązku szczepień: „Musimy sobie jasno powiedzieć, że społeczna akceptacja jest słaba”

0
Dworczyk o obowiązku szczepień:

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał, że obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może spotkać się z oporem społeczeństwa i wywołać skutki odwrotne do zamierzonych. 

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk brał wczoraj udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Poinformował, że Narodowy Program Szczepień utknął w martwym punkcie, a zachęcanie i przekonywanie do szczepień nie przynosi efektów. Z każdym tygodniem liczba rejestrujących się osób spada o 10-20 %. W tym momencie jest to 160 tys. osób na tydzień.

Rząd rozważa teraz dwa rozwiązania, które mogłyby nadać tempo szczepieniom. Pierwszym z nich jest wprowadzenie obowiązku szczepień dla niektórych grup zawodowych. Na początku miałyby to być szeroko rozumiane zawody medyczne. Szef KPRM przyznaje jednak, że to kontrowersyjny pomysł, którego nie popiera część lekarzy i naukowców uczestniczących w konsultacjach z rządem.

Musimy sobie jasno powiedzieć, że akceptacja społeczna dla tego rodzaju pomysłów jest słaba. Mało tego, część osób wskazuje na takie zagrożenie, że wprowadzając tego rodzaju obowiązek, można byłoby wywołać na tyle duże emocje społeczne, że zamiast pomóc w realizacji programu szczepień, uzyskalibyśmy efekt odwrotny, czyli jeszcze większą polaryzacje emocji – stwierdził Dworczyk.

Drugie rozwiązanie to pozostanie przy promowaniu szczepień. Minister zaznaczył, że zachęcanie do szczepień będzie się odbywać niezależnie od decyzji o obowiązku.

Tu nie można liczyć na szybki, spektakularny sukces czy wzrost liczbowy osób zaszczepionych, ale wydaje się, że od tego nie ma ucieczki – powiedział.

Ministerstwo edukacji podejmuje konkretne działania dotyczące właśnie takiego kształcenia nie tylko na poziomie uczniów, ale również rodziców i na pewno te działania będą kontynuowane – dodał.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię