Francuski podręcznik oskarża Polaków o współudział w Zagładzie. Nastolatek wywalczył sprostowanie

0
Francuski podręcznik oskarża Polaków o współudział w Zagładzie. Nastolatek wywalczył sprostowanie
Screenshot: video Muzeum Powstania Warszawskiego

Jakub Vaugon na co dzień mieszka w Paryżu. W jednym z francuskich podręczników natknął się na fragment mówiący o współpracy Polaków z Niemcami w ludobójstwie więźniów obozu w Treblince. Uczeń wywalczył sprostowanie i przeprosiny.

Uczeń wywalczył sprostowanie

Muzeum Powstania Warszawskiego opisało historię jednego z nominowanych do Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”. Jakub Vaugon to dziewiętnastolatek z polsko – francuskiej rodziny, mieszkający na stałe w Paryżu.  W 2017 roku, podczas lekcji historii w gimnazjum trafił na treść, która go zbulwersowała. Jeden z podręczników zawierał fragment mówiący o tym, że Polacy w obozie zagłady w Treblince pomagali Niemcom w masowym zabijaniu Żydów i więźniów innej narodowości.

Jakub, który jest pasjonatem historii, odważył się zaprotestować przeciwko takiemu stwierdzeniu. Jego szkoła nie popierała inicjatywy, jednak młody człowiek postanowił zawalczyć o prawdę. Dzięki wsparciu rodziców udało mu się uzyskać od wydawcy stosowne sprostowanie i przeprosiny za umieszczanie w publikacji nieprawdziwych informacji.

 

Nagroda „Anody”

Nagroda Jana Rodziewicza „Anody” przyznawana jest osobom, których można określić mianem „współczesnych bohaterów”. To ludzie zaangażowani w różnego rodzaju akcje społeczne i niosący bezinteresowną pomoc, a ich postawa może być wzorem dla innych. Pod koniec maja zakończyła się IX edycja Nagrody.

Wyróżnienie przyznawane jest w trzech kategoriach. Za „Wyjątkowy czyn” nagrodę odebrał Andrzej Sirowacki, Ukrainiec, który był świadkiem karambolu na autostradzie A6 i z poświęceniem własnego życia wyciągał ludzi z płonących aut. W kategorii „Całokształt dokonań” zwyciężyła Elżbieta Krajewska – Kułak, doktor nauk medycznych łącząca pracę zawodową z wolontariatem na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Z kolei za „Akcje społeczne” nagrodzono Bartosza Rutkowskiego, byłego oficera Wojska Polskiego i założyciela Fundacji Orla Straż, która zaangażowała się w pomoc ofiarom na Bliskim Wschodzie.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię