Goleniów: Miasto tonie w śmieciach. Końca problemu nie widać 

0

Sytuacja w Goleniowie ulega pogorszeniu. Co prawda dwie spółdzielnie mieszkaniowe podpisały umowy z PGK na wywóz odpadów, ale tylko z terenu spółdzielni śmieci są wywożone. Niestety część Goleniowa nie należąca do tych spółdzielni jak i kosze na mieście toną w śmieciach. 

Śmieci zasypują Goleniów – działań brak

Sytuacja pogarsza się i staje się coraz bardziej problematyczna. Dodatkowo PSZOK w Goleniowie został zamknięty z powodu przepełnienia. Tym samym mieszkańcy nie mają gdzie dostarczyć śmieci na własną rękę.  

Burmistrz Goleniowa konsekwentnie nie przedstawia żadnych nowych propozycji. Rada Miasta nie ustępuje. Sytuacja taka trwa od końca ubiegłego roku i konsekwencją był brak uchwalonego budżetu na ten rok. Goleniów, jako jedyny w tym roku zapisał się na czarnej liście, gmin bez budżetu. 

Radni Rady Miejskiej w Goleniowie uzależniali podjęcie decyzji o podwyżce stawek za śmieci również od audytu, jaki trwał w PGK. Również, bo to nie był jedyny warunek. Audyt się zakończył i burmistrz na stronie urzędu poinformował:

Audyt wykazał, że firma prowadzona jest w sposób racjonalny, a cena za odbiór i zagospodarowanie odpadów wynosi 850 zł. za tonę i jest niższa niż średnia krajowa, czyli 1000 zł. za tonę.

– przeczytamy na oficjalnej gminnej stronie.

Tymczasem portal Goleniów.net informuje, że średnia krajowa to 1 000 zł za 1 tonę. W Gminie Goleniów na podstawie oferty PGK wyliczona średnia cena za odbiór i zagospodarowanie odpadów to 1 141,52 zł za 1 tonę odpadów. Średnia cena za samo zagospodarowanie odpadów z PSZOK w Gminie Goleniów wyniosła 2 210,42 zł za 1 tonę. Czy zatem mamy do czynienia z kolejną manipulacją ze strony urzędu? Skąd te rozbieżności?

Ponownie zapytaliśmy Wojewodę o podjęte działania w sprawie. W odpowiedzi rzecznik wojewody napisał: 

13 września przesyłałem panu stanowisko wojewody zachodniopomorskiego w temacie problemów z odbiorem śmiecie w Goleniowie. W odpowiedzi na obecnego pana maila, informuje ze stanowisko pana wojewody w tej sprawie nie uległo zmianie. 

Przypomnijmy zatem

W poprzedniej informacji poinformowano, że:

Problem z odbiorem śmieci od mieszkańców Gminy Goleniów należy do zadań własnych gminy i dlatego to organy samorządu, czyli burmistrz i rada gminy, których obowiązkiem jest działanie na rzecz i dla dobra mieszkańców, powinny jak najszybciej wypracować rozwiązanie tego problemu. 
 (…) W razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, wojewoda może zainicjować procedurę przewidzianą w art. 97 ustawy o samorządzie gminnym. 

Ile można się przyglądać sprawie? Blisko rok to za mało? A może śmieci na ulicach mają leżeć przez rok zanim ktoś zacznie działać? 

Polecamy także: 

Pilne: Wyciek Gazu na Bezrzeczu!
Resko: Tragiczny poranek na reskich drogach
Stargard: Darmowa jazda komunikacją miejską

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię