Gra „This War of Mine” została wprowadzona na listę propozycji szkolnych lektur uzupełniających. „To przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia” – przekonuje MEiN.
Jeszcze do niedawna gry komputerowe kojarzyły nam się tylko z rozrywką, w dodatku niezbyt zdrową. Jednak ich popularność, szczególnie wśród młodzieży, skłoniła do refleksji. Okazało się, że mogą być w nich prezentowane również treści, które w przystępny sposób edukują młodsze pokolenie. Do włączania gier w proces dydaktyczny uczniów zachęca nawet Ministerstwo Edukacji i Nauki.
– Włączanie gier do systemu edukacji pozwala na przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, rozwijanie umiejętności miękkich i poszerzanie granic wyobraźni – czytamy na stronie ministerstwa.
This War of Mine opowiada o losach cywilów usiłujących przetrwać podczas oblężenia Sarajewa. To wyjątkowa pozycja, ponieważ gracz nie wciela się w żołnierza, ale w ofiarę wojny, która walczy o przeżycie i jest zmuszona do dokonywania ciężkich wyborów moralnych. Ciekawa i poruszająca tematyka w połączeniu z niezwykle realnym obrazem wojennej rzeczywistości sprawia, że gra będzie atrakcyjna dla każdego.
Gracz ma za zadanie ocalić grupę ludzi, który mierzą się z różnymi trudnościami – są ranni, chorzy, głodni lub załamani. W zniszczonym mieście każdego dnia trzeba walczyć o przetrwanie, zdobywać żywność i leki oraz prowadzić handel wymienny z innymi. Ryzykowne jest już samo wyjście z kryjówki, ponieważ można zostać zaatakowanym przez bandytów lub wrogich żołnierzy.
– Podejmowane przez gracza decyzje, z uwagi na potencjalne skutki, mogą powodować wyrzuty sumienia. Opowiadanie historii poprzez decyzje gracza pomaga zrozumieć okrucieństwa, na jakie narażeni są cywile w czasie konfliktów zbrojnych. Wydźwięk gry i wierność w portretowaniu ciężkich realiów czynią z niej pomocne narzędzie podczas rozmów z uczniami o wojnach, ich historii i naturze, a także etyce, psychologii, cenie godności człowieka, czy jego zachowaniu w obliczu sytuacji bezpośrednio zagrażających życiu – wskazuje MEiN.
Gra jest dostępna do bezpłatnego pobrania dla uczniów i nauczycieli w Polsce.
Polecamy także:
Solidarna Polska walczy o bezpieczeństwo energetyczne Polaków
Zarabiał na nielegalnych imigrantach. Mężczyzna usłyszał wyrok