Gryfino: Pierwsze sadzonki sosen w nowym Krzywym Lesie już rosną

0
Foto: RDLP Szczecin

Pierwsze tysiąc sto sztuk sosny zostało posadzone, tworząc nowy „Krzywy Las”. Sadzonki w późniejszym okresie zostaną zdeformowana, tak by utworzyć krzywiznę, podobną do tych jakie możemy zobaczyć w starym „Krzywym Lesie”. Pod koniec listopada nasadzeń dokonali pracownicy Nadleśnictwa Gryfino wraz z mieszkańcami Gminy Gryfino.

Gryfino: Pierwsze sadzonki sosen w nowym Krzywym Lesie już rosną

Foto: RDLP Szczecin

Krzywy Las pod Gryfinem jest atrakcją znaną nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Pomnik przyrody tworzy obecnie ponad 100 drzew, które z roku na rok powoli obumierają. Aby nie dopuścić do zaniknięcia Krzywego Lasu Nadleśnictwo Gryfino przygotowało powierzchnię zastępczą, przeznaczoną do założenia nowego Krzywego Lasu. Nowa powierzchnia da również odpowiedź na pytanie o tajemniczych krzywizn sosen. Krzywy Las jest bowiem owiany niezliczoną ilością legend związanych z jego powstaniem. Jedne upatrują tu działania nieznanych sił lub anomalii przyrodniczych, które wpływają na genetyczne modyfikacje drzew. Inne skłaniają do rozmyślań o ingerencji obcych cywilizacji. Jeszcze inne wskazują wprost na pracę rąk ludzi, którzy przed 90 – laty stworzyli ten niesamowity leśny zakątek.

Foto: RDLP Szczecin

Aby uzyskać efekt, jaki widzimy w Krzywym Lesie potrzeba kilku lat mozolnej pracy. Zanim leśnicy przystąpią do prac, zgodnie z ustaleniami prof. Władysława Danielewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, drzewka muszą urosnąć i wzmocnić się. Po kilku latach od posadzenia usunięty będzie główny pęd sosny i wybrany zostanie pęd boczny, który z czasem będzie tworzył główną oś drzewa. Zanim to nastąpi będzie on powoli wyginany by osiągnąć kształt taki jaki widzimy w obecnym Krzywym Lesie.

Foto: RDLP Szczecin

Polecamy także:
„Wyjdziemy na ulicę”. Zakaz połowu dorsza zabija polskie rybołówstwo?
Minister Zdrowia przedstawił tzw. alertowy pakiet obostrzeń. Mniej osób w sklepach
Powiat stargardzki: Po wypadku samochodowym 31-latka zaczęła rodzić

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię