Dzień Babci oraz Dzień Dziadka bardzo mocno zakorzeniły się nie tylko w naszej rodzimej tradycji, ale również na całym świecie. Warto zapoznać się z historią tych świąt – od kiedy w Polsce składamy życzenia naszym kochanym seniorom w styczniu i dlaczego akurat w tym miesiącu wypada ich dzień. Warto wiedzieć, że tradycja ta liczy już przeszło pięćdziesiąt lat.
Przypomnijmy, iż Dzień Babci w naszym kraju przypada 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka świętujemy następnego dnia, a więc 22 dnia pierwszego miesiąca roku. Zazwyczaj w okolicach tej właśnie daty w wielu szkołach, przedszkolach odbywają się specjalne uroczystości, mające na celu okazanie miłości i docenienia seniorom przez ich wnuczęta.
Pierwszym świętem, jakie pojawiło się w Polsce był Dzień Babci. Pomysłodawcami ustanowienia celebracji takiego dnia byli najprawdopodobniej w 1964 roku redaktorzy czasopisma „Kobieta i Życie”. Taka idea spodobała się z kolei wydawcom „Tygodnika Poznańskiego, którzy 21 stycznia 1965 roku wręczyli aktorce filmowej i teatralnej Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z napisem „Dla babci” oraz kwiaty. Artystka została nagrodzona w dniu swoich 85. urodzin za rolę babci w sztuce „Drzewa umierają stojąc” autorstwa Alejandro Casona. Stwierdzono wtedy, że w Poznaniu Dzień Babci obchodzi się 21 stycznia, co podchwycił warszawski „Express Wieczorny”, który już w następnym roku datę tę ogłosił świętem, które następnie przejęła cała Polska.
Dzień Dziadka w kraju nad Wisłą pojawił się nieco później, a według niektórych obchody te trafiły do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Do naszej tradycji przenikły one w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wtedy to Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Co ciekawe, według wstępnych ustaleń miał być on obchodzony 30 maja – z okazji dnia urodzin Mieczysława Fogga. Ostatecznie jednak wskazano na 22 stycznia tak, aby przedłużyć święto dziadków na dwa następujące po sobie dni.
Dzień babci i dziadka znany jest nie tylko w naszym kraju, ale również na całym świecie. Niemal w każdym państwie ma on jednak inną formę i zazwyczaj przypada w innym terminie. We Włoszech na przykład obchodzi się go wspólnie 2 października z okazji przypadającego równocześnie święta Świętych Aniołów Stróżów. We Francji z kolei dzień dedykowany babciom obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca, natomiast dziadkom – w pierwszą niedzielę października.
Jak w większości przypadków, tak i w kwestii dnia celebracji święta babć i dziadków można przytoczyć powiedzenie, że „co kraj, to obyczaj”. Bez względu jednak na tradycje w danym regionie świata, nasi kochani seniorzy zawsze zasługują na to, by okazywać im szacunek i doceniać ich każdego dnia.
POLECAMY TAKŻE:
W lutym rusza budowa dużego centrum handlowego. Pierwsze OBI w Szczecinie i 13 innych sklepów
Miało być „Otwieranie Północy” – zamiast tego jest błoto, bruk i dziury
Zrujnował życie 23-letniego Jakuba Znojka. Vadim I. prawomocnie skazany