Jarmarki historyczne coraz większą atrakcją 

0

Jarmarki i turnieje rycerskie cieszą się coraz większym powodzeniem i uznaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. W ostatnią sobotę, 31 lipca, w Trzebiatowie można było przenieść się w czasy średniowiecza. 

Powrót do przeszłości

Przekraczając bramę trzebiatowskiego pałacu, można było poczuć się, jakbyśmy przenieśli się wehikułem czasu w odległe czasy rycerstwa. Na dziedzińcu o godzinie 10 rozpoczął się Jarmark Historyczny.  

Na rynku rozstawiono kramy rękodzielników, wojów z Bractwa Maltańskiego ze Szczecina, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Rega, MOHORT, Stowarzyszenia Historyczny Trzebiatów Chąśba. 

Można było podejrzeć, jak wyglądało życie w obozowisku rycerskim, walki rycerzy, przyjrzeć się ówczesnemu uzbrojeniu. Dużym powodzeniem cieszyły się pokazy artylerii średniowiecznej, kusze, łuki, broń ostra. Całości dopełniały opowieści Michała Ostrowskiego (MOHORT), które gromadziły tłumy odwiedzających obóz. 

 

Zatroszczono się również o najmłodszych gości. Dla nich przygotowano przedstawienie „Król Midasek” w wykonaniu trupy Małe Formy Teatralne Widowisko z Krakowa. Teatr Prawdziwy poprowadził warsztaty dla dzieci. 

A z racji tego, że, jak wiadomo, Trzebiatów od wieków kaszą stoi, to i nie mogło jej braknąć. Oczywiście przygotowana po rycersku. Słonica, która jest symbolem miasta, została przyciągnięta pod Pałac przez strongmana Grzegorza Szymańskiego. A towarzyszył im barwny korowód kuglarzy, wojów, mieszkańców i turystów.  

Jak podkreślają organizatorzy:

Pod Basztą Kaszaną znów udało się uratować miasto przed gryficzanami, dzięki „gorącej misie kaszy”, zgodnie z opowiedzianą przez Dawida Mularza legendą, a dzieci z „Chąśby” zatańczyły taniec wczesnośredniowieczny. Panie z Krajowego Stowarzyszenia Aramis zatańczyły pod Pałacem przepięknego walca, a dzieci uczestniczące z warsztatach baletowych pod kierunkiem Pani Moniki Marzec debiutowały we frg. „Jeziora łabędziego”.  

Oczywiście nie mogło zabraknąć seniorów, o których zadbało Stowarzyszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Trzebiatowie, które przygotowywało barwnie ozdabiane kapelusze. Dla miłośników gier terenowych Koło Przewodników PTTK „Baszta Kaszana” zorganizowało Grę Historyczną, w której to wcielili się w postacie historyczne związane z Trzebiatowem.  

W Galerii Feininger została otwarta nowa wystawa Dominiki Krechowicz i Krzysztofa Gliszczyńskiego – differentia specifica malarstwo, obiekty.
Trzebiatowski Jarmark Historyczny zwieńczył koncert Andrzeja Rybińskiego, który ciągle nie liczy godzin i lat, oraz spektakl w wykonaniu Teatru Prawdziwego „Ostatni marsz”.

Impreza była bardzo udana i podobała się turystom. Do zobaczenia za rok 

źródło : Trzebiatowski Dom Kultury

Polecamy także:

Tragiczny wypadek na nowo otwartej obwodnicy Gryfic
Sprzęt rehabilitacyjny dla zasłużonego kombatanta
Szczecin: Wypadek w Alfa Terminalu. Operator w szpitalu

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię