Kajakiem na Westerpaltte. Wyprawa BAŁTYK 100 zakończona 

0

Opłynięcie kajakami polskiego wybrzeża od Świnoujścia do Gdańska z okazji 100-lecia Niepodległości Polski to główny cel wyprawy BAŁTYK 100, zorganizowanej przez Centrum Żeglarskie w Szczecinie. Kajakarze po przepłynięciu całej trasy, podzielonej na kilka etapów, złożyli kwiaty pod pomnikiem na Westerplatte.

Kajakiem na Westerpaltte. Wyprawa BAŁTYK 100 zakończona

W sumie kajakarze z kilku zachodniopomorskich miejscowości, Szczecina, Świnoujścia, Nowogardu, Goleniowa, przepłynęli morzem ponad 420 km. Zajęło im to 25 dni. To amatorzy morza i kajakarstwa morskiego.

Przygotowania kajakowej przygody rozpoczęły się trzy lata temu. Trasa, z uwagi na trudność podzielona została na trzy etapy (2019, 2020, 2021r.) – 8 dni w 2019r., 9 dni – 2020, i 8 dni w 2021 r. Zachodniopomorscy kajakarze zwinęli do 13 portów i nadmorskich miejscowości, w tym Mrzeżyna, Jarosławca, Rowów, Łeby, Władysławowa, Helu, Jastarni Gdyni.

Po drodze mijali groźne przylądki, takie jak Rozewie. Pogoda była zmienna, musieli zmierzyć się z wiatrem, czasami silnym, wypiętrzającym wysokie fale, także słońcem i trudami podróży. Nocowali głównie na dzikich, morskich plażach. Trudności rekompensowały im niezwykłe widoki, w tym piaszczyste klify, rezerwaty przyrody, parki narodowe, dzikie ujścia rzek do morza i urozmaicona linia brzegowa.

Bałtyk to bardzo trudny i kapryśny akwen, z silnymi wiatrami, nawet latem, o zmiennych kierunkach – mówi Piotr Owczarski, komandor wyprawy.

Swą morską podróż zakończyli. w Gdańsku, na Westerplatte. Tam pod pomnikiem obrońców wybrzeża złożyli wieniec ku czci bohaterów broniących niepodległości w 1939 r.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię