Kampania na rzecz wpisania poloneza na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

0
Screenshot/YouTube: Szczecinianie

Polonez został wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w 2015 roku. Teraz ma szansę trafić na Listę Reprezentatywną. Akcję swoimi działaniami wspiera również Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. 

Polonez jest uznawany za najstarszy polski taniec narodowy. Na dworach królewskich stanowił element ceremonii, tańczony był zwykle na rozpoczęcie balów. Do dziś inauguruje wiele wydarzeń, w celu podkreślenia ich uroczystego charakteru.

„Teraz polonez!”

Trwa ogólnopolska akcja „Teraz polonez!” organizowana przez Balet Cracovia Danza, której celem jest promocja tańca oraz ochrona i rewitalizacja jego tradycji. Podejmowane inicjatywy mają skutkować wpisaniem poloneza na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W 2015 roku polonez został już wpisany na Krajową Listę wraz z czterema innymi tańcami: mazurem, kujawiakiem, krakowiakiem i oberkiem. Teraz ma szansę trafić na Listę Reprezentatywną. Koordynatorka akcji Romana Agnel przekazała, że przygotowywanie wniosku do polskiej komisji niematerialnego dziedzictwa jest już końcowym etapie.

„Rada, która zbierze się pod koniec lutego, ma zadecydować o tym, czy możemy przedstawić tę dokumentację komisji międzynarodowej. Na początku marca pan minister kultury powinien podpisać nominację poloneza i potem, pod koniec marca, po przygotowaniu całej dokumentacji w języku angielskim, składamy wszystko do komisji międzynarodowej UNESCO. Potem komisja obraduje; ogłoszenie powinno nastąpić pod koniec 2022 roku, a cały 2023 to rok, w którym musimy realizować wydarzenia, które są zadeklarowane w naszym wniosku” – wyjaśniła Agnel. 

Do końca lutego trwa internetowa zbiórka podpisów poparcia dla wpisania poloneza na Listę UNESCO. Dotąd podpisało ją już ponad 5 tys. osób.

Znasz poloneza? 💃🕺 Świetnie! Pokaż swoje poparcie dla wpisu poloneza na Listę Reprezentatywną UNESCO ✍
#polonez #polonezlaczy

Opublikowany przez Polonez Łączy Piątek, 5 lutego 2021

Każdy może się zaangażować

W akcję może włączyć się każdy. Romana Agnel podkreśla, że ważne jest dążenie do stworzenia regionalnych społeczności, które będą koordynowały działania na swoim terytorium. Ich zadaniem miałaby być aktywizacja wszystkich zainteresowanych i umacnianie tradycji tańca, m.in. poprzez włączanie go do harmonogramów różnych wydarzeń i uroczystości.

Swoimi działaniami akcję wspiera także Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie.

Niezmiennie już od kilku tygodni zachęcamy was do zaangażowania się w ten ważny projekt
https://www.survio.com/survey/d/E9F5D3D2S9V2V4M5H?fbclid=IwAR16wMPLud9VZ72QsJ36Nc3tVZlWoR0j5Bv4P5NEZGRmbH_RaGdqKkdGK24

Opublikowany przez Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie / Polish Folk Dance Group Szczecinianie Czwartek, 4 lutego 2021

Polecamy także:

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię