Brak możliwości żądania okazania negatywnego testu przed przyjęciem do placówki medycznej, koniec testów w aptekach i zniesienie kwarantanny – to tylko niektóre ze zmian, które weszły w życie.
Wiele osób nie może się odnaleźć we wciąż zmieniających się przepisach. O ile większość już wie, że zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa w zamkniętych obiektach publicznych (poza placówkami medycznymi), o tyle nie dla wszystkich jasne jest, kiedy trzeba wykonać test w kierunku koronawirusa i co oznacza wynik pozytywny. Na te pytania postanowił odpowiedzieć Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ.
Kiedy wykonać test?
Najważniejszą informacją jest to, że testy wciąż pozostają darmowe dla pacjentów. Jednak od 28 marca 2022 roku placówki medyczne, takie jak m.in. szpitale i sanatoria, nie mogą żądać przedstawienia negatywnego wyniku testu przed przyjęciem.
– Podstawowym warunkiem właściwej realizacji prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych jest zapewnienie odpowiedniej dostępności tych świadczeń, w tym ograniczanie barier, które mogłyby stać temu na przeszkodzie, a które nie są niezbędne. W aktualnie obowiązującym stanie prawnym nie można zatem uzależniać udzielenia świadczenia zdrowotnego, w tym przyjęcia do szpitala, od przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 – mówi Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
O skierowaniu na test decyduje lekarz, który po zbadaniu pacjenta ma podejrzenie, iż jest on zakażony koronawirusem COVID-19. W takim przypadku wykonywany jest szybki i darmowy test antygenowy, którego wyniki znane są już po kilkunastu minutach. Nie istnieje już uzasadnienie do masowego testowania pacjentów przed wizytą w placówkach POZ, gabinetach lekarzy specjalistów lub przed planowym zabiegiem w szpitalu.
Testy PCR będą wykonywane przed przyjęciem do szpitala jedynie wtedy, gdy zajdzie potrzeba ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.
Obecnie nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test PCR. Od 1 kwietnia bezpłatne testy na COVID-19 nie będą też dostępne w aptekach, laboratoriach i mobilnych punktach wymazowych.
Co w przypadku pozytywnego wyniku testu?
Osoby, które mają pozytywny wynik testu nie są już kierowane na obowiązkową kwarantannę. Otrzymują od lekarza zwolnienie lekarskie i zaleca się im samoizolację.
Długość zwolnienia zależy od oceny lekarza, jednak wg zaleceń powinno być to co najmniej 7 dni. Medyk weźmie pod uwagę takie czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu choroby, jak m.in. zaawansowany wiek czy choroby przewlekłe.
Polecamy także:
Każdy uczeń szkoły średniej przejdzie przeszkolenie wojskowe? Taki plan ma MON