Rusza zbiórka podpisów w Koszalinie pod projektem „w obronie chrześcijan”. Z tej okazji w odbyła się konferencja prasowa na której przemawiał wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann i Poseł do Parlamentu Europejskiego – Beata Kempa.
W ostatnich latach możemy zauważyć znaczący wzrost agresji na tle nienawiści religijnej jaka jest skierowana w Polsce w stosunku do wyznawców chrześcijaństwa. W obliczu lawinowo rosnącej liczby tego typu przypadków powstał Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „w obronie chrześcijan”. Zawiązanie komitetu ma na celu zbiórkę co najmniej 100 tysięcy podpisów pod projektem zmian w ustawie, które pozwolą efektywniej karać sprawców przestępstw przeciwko wierze, nie tylko chrześcijańskiej, ale także w stosunku do innych wyznań.
Środowiska społeczno-polityczne w obronie chrześcijan
Dnia 11 sierpnia br. w Koszalinie miała miejsce konferencja prasowa z udziałem wicewojewody zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna, który jest jest pełnomocnikiem komitetu oraz Poseł Parlamentu Europejskiego – Beata Kempa. Politycy Solidarnej Polski popierają w pełni inicjatywę ustawodawczą komitetu.
Bardzo dziękuję panu wojewodzie Mateuszowi Wagemannowi za zorganizowanie akcji związanej ze zbieraniem podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „w obronie chrześcijan”. Bardzo dobre spotkania, bardzo dobra konferencja prasowa. Wszystko to zmierza do refleksji, że akcja idzie bardzo dobrze mimo, iż niewiele czasu upłynęło od rozpoczęcia akcji, zaledwie miesiąc, a już ponad 75000 podpisów zostało zebranych. Liczymy, że tych głosów zbierzemy dużo więcej niż wymagają przepisy i będziemy mogli złożyć do Marszałka Sejmu obywatelski projekt ustawy. Zapraszam do podpisywania się, zapraszam do rozmów zapraszam do refleksji nad przyszłością, nie tylko chrześcijan, ale też wszystkich związków wyznaniowych, bo dzisiaj te osoby dotyka dyskryminacja oraz działania mające na celu zdyskredytowanie osób wierzących – powiedziała poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Kempa.
W czasie konferencji padły zapewnienia o tym, że liczba popierających projekt cały czas rośnie, a liczba zarejestrowanych podpisów wynosi już 75 tysięcy. Tak duża liczba podpisów została zebrana w czasie jednego miesiąca, a czas na zebranie ustawowych co najmniej 100 tys. podpisów minie za 2 miesiące. Zbiórka na terenie Koszalina i okolic właśnie ruszyła.
Dziś w Koszalinie przedstawiliśmy inicjatywę obywatelską „w obronie chrześcijan”. Wspólnie ze mną w konferencji prasowej udział wzięła pani poseł Beata Kempa poseł do Parlamentu Europejskiego. Za tą wizytę na Pomorzu Zachodnim pani poseł dziękuję. Sama inicjatywa skupia bardzo wiele osób i środowisk które zainteresowane są obroną wiary obroną chrześcijan i nie tylko. W ostatnich czasach świadkami przejawów chrystianofobii. Jesteśmy jako chrześcijanie zaniepokojeni tym że prawo do wykonywania kultu religijnego jest coraz bardziej ograniczane, a także spotyka się z coraz większymi przejawami agresji oraz hejtu. W obliczu nagoni na osoby wierzące proponujemy zmianę przepisów karnych w zakresie przestępstw dotyczących wolności sumienia i wyznania, tak aby konstytucyjnie gwarantowane prawo do wolności religijnej miało należytą ochronę prawną. 75 tys. podpisów już zostało zebranych. Jesteśmy przekonani że w najbliższych tygodniach zbierzemy znacznie większą ilość podpisów, do czego zachęcamy również mieszkańców Pomorza Zachodniego – dodaje wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
❗️Dziś bardzo ważna konferencja w Koszalinie z Panią @BeataKempa_MEP
❗️Przedstawiliśmy naszą inicjatywę #wObronieChrześcijan
❗️Już 75 tysięcy Polaków poparło nasz projekt ustawy. Działamy dalej💪 pic.twitter.com/GFL2BzzKQy— Mateusz Wagemann (@MateuszWagemann) August 11, 2022
Jakie zmiany?
Zmiana dzisiejszych przepisów jest niezbędna, ponieważ wymagają one od zgłaszających udowodnienia, że zabroniony czyn został popełniony złośliwie, a w dodatku zgłaszający muszą zeznawać w sprawie. Takie rozwiązania są czasochłonne i kosztowne dla osób, których uczucia religijne zostały obrażone. Zmiany mają też dotyczyć obrony uczuć religijnych i wolności słowa:
Nie będzie można nikogo ukarać za wyrażanie przekonań lub opinii związanych z wyznawaną religią. To realizacja konstytucyjnej zasady stanowiącej, że wolność religii obejmuje jej publiczne lub prywatne uzewnętrznianie. – możemy przeczytać na stronie akcji.
W dodatku publiczne lżenie oraz wyszydzanie kościoła, jego obrzędów lub dogmatów będzie karane.
Link do strony – Stop agresji wobec chrześcijan
Ty też możesz pomóc w zbiórce podpisów!
Każdy może pomóc w zbiórce podpisów pod projektem ustawy.
POD TYM ADRESEM możemy znaleźć listę, którą należy wydrukować i wypełnić. Przypominamy, że wpisywać się mogą tylko osoby pełnoletnie posiadające pełnię praw wyborczych. Listę należy wysłać lub dostarczyć na adres Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej:
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „W obronie chrześcijan” na rzecz ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny
ul. Narutowicza 6/U1
70-231 Szczecin
Serdecznie zapraszamy do wsparcia zbiórki, która pomoże efektywniej karać osoby, które dokonują przestępstw na tle religijnym, a także zapewni obronę prawną przed atakami na religie.
POLECAMY TAKŻE:
Śnięte ryby w Odrze. Jak wygląda sprawa w województwie?
„Strzelectwo dla każdego”. Jak skorzystać z bezpłatnego kursu strzeleckiego?