Rozmnażają się tam wilki, a ostatnio widziany był łoś, którego na tych terenach nie spotykano od 40 lat. Międzyodrze to niezwykły obszar wymagający ochrony i promocji.
Międzyodrze od dłuższego czasu pretenduje do nadania mu statusu Parku Narodowego. Zabiega o to grupa prężnie działających miłośników tego obszaru, wśród których są m.in. przyrodnicy, ornitolodzy czy działacze społeczni. Wszyscy przekonują, że Dolina Dolnej Odry to wyjątkowe miejsce, które należy objąć ochroną i promocją.
– Międzyodrze jest obszarem o wyjątkowych walorach przyrodniczych, unikatowych na skalę europejską, a spośród wszystkich innych proponowanych lokalizacji nowych parków, to jest idealne – twierdzą.
Międzyodrze stanowi dom dla wielu gatunków zwierząt, także tych, których nie obserwuje się często. Niedawno między Gryfinem a Mescherin sfotografowano łosia (Alces alces). To prawdziwa przyrodnicza sensacja, ponieważ ostatni osobnik był widziany na tych terenach około 40 lat temu.
Aktywiści zaangażowani w projekt nowego Parku Narodowego przypominają jednak, że najbardziej charyzmatycznym ssakiem występującym na Międzyodrzu jest wilk Canis lupus.
– Ślady migrujących osobników były odnajdywane na Międzyodrzu od kilku lat, a w 2022 roku udokumentowano tu pierwszy przypadek rozrodu. Obrazują to niesamowite zdjęcia kilkumiesięcznych wilków z Międzyodrza autorstwa Łukasza Jankowiaka – mówią.
Na Międzyodrzu odnotowano obecność łącznie 220 gatunków ptaków, 16 gatunków płazów i gadów, 46 gatunków ryb oraz co najmniej 145 gatunków bezkręgowców. Bogatą grupę stanowią także ssaki, w tym bobry, wydry, jelenie i 8 gatunków nietoperzy.
Polecamy także:
Niedługo kolejna „Paczuszka dla maluszka”! Sprawdź, jak możesz włączyć się w akcję
Goleniów: Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. Teraz odpowie za swój czyn przed sądem