Marsz Niepodległości w Warszawie będzie miał charakter państwowy

0
Prokurator Generalny wniósł skargę nadzwyczajną na postanowienie sądu ws. Marszu Niepodległości!
Screenshot z filmu "Marsz Niepodległości 11 Listopada 2019" Daniela Truszkowskiego/https://youtu.be/6sUlHNpEAOo

Marsz Niepodległości w Warszawie  będzie miał charakter państwowy. Oznacza to, że Marsz rozpocznie się na zaplanowanej przez organizatorów trasie o godz. 13.00. Początek marszu na rondzie Romana Dmowskiego, następnie uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą. Natomiast w Parku Skaryszewskim delegacje złożą kwiaty pod popiersiem jednego z ojców naszej Niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego.

Marsz Niepodległości w Warszawie będzie miał charakter państwowy

W uroczystości złożenia kwiatów weźmie udział wojskowa asysta honorowa. Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa – czytamy w komunikacie Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach – poinformował we wtorek Jan Józef Kasprzyk, szef UdSKiOS.

Prezydent Warszawy przeciwny Marszowi Niepodległości

Sprawą Marszu Niepodległości w Warszawie od kilku tygodni zajmują się sądy. Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości”. Zgodnie z obowiązującym rozstrzygnięciem sądu apelacyjnego, marsz ten nie został zarejestrowany jako takie zgromadzenie. Wnioskował o to prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dla którego w Warszawie nie ma miejsca na marsze patriotów, natomiast bez przeszkód odbywają się marsze środowisk LGBT.

Na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na twitterze zareagował Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Od kombatantów i weteranów możemy uczyć się odpowiedzialności za Rzeczpospolitą. Walka o Polskę musi być walką mądrą. Jedno jest pewne, Marsz Niepodległości przejdzie tak jak co roku. Do zobaczenia 11 listopada – skomentował decyzję szefa UdSKiOR na swoim profilu na Twitterze Robert Bąkiewicz.

Po odrzuceniu przez  Sąd Apelacyjny wniosku Prokuratora Generalnego o wstrzymanie wykonywania postanowienia o odmowie rejestracji Marszu Niepodległości, do czasu rozstrzygnięcia jego skargi przez Sąd Najwyższy, Zbigniew Ziobro zaapelował o obywatelskim nieposłuszeństwie i udziale w Marszu.

Ja kiedyś słyszałem, w ustach chyba nawet Donalda Tuska, o tak zwanym obywatelskim nieposłuszeństwie. Myślę, że organizatorzy marszu będą mogli takie koncepcje Platformy Obywatelskiej pana Władysława Frasyniuka, czy innych przedstawicieli ruchu KOD  kreatywnie wykorzystać w ramach obrony swoich podstawowych praw obywatelskich, które są w sposób jaskrawy, z przyczyn politycznych, pozaprawnych, im odbierane – stwierdził komentując tę decyzję Zbigniew Ziobro.

Polecamy także:
Szczeciński Marsz Niepodległości pod biało-czerwonymi flagami. „Łączmy się, a nie dzielmy!”
Zachodniopomorskie: CBŚP rozbiło grupę zajmującą się sutenerstwem
Służbo zdrowia, gdzie jesteś? 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię