Mateusz Morawiecki zapowiada obniżkę podatków! Założenia „Tarczy Antyinflacyjnej”

0
Mateusz Morawiecki zapowiada obniżkę podatków!
źródło: FB Mateusz Morawiecki

Premier zapowiedział obniżki podatku VAT i akcyzy na paliwo, gaz i energię elektryczną. Zaplanowano też wypłacanie „dodatku osłonowego”.  

Obniżka podatków

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szereg zmian, które mają obniżyć koszty życia Polaków. Jednym z punktów tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej” ma być spadek cen paliw. Rząd planuje dokonać tego przez obniżkę akcyzy do minimalnego poziomu dozwolonego w UE na 5 miesięcy, począwszy od 20 grudnia. Ponadto, od 1 stycznia paliwa mają zostać zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej i opłaty emisyjnej.

Mam nadzieję, że te rozwiązania obniżą o około 20 do 28-30 groszy cenę paliwa– powiedział Morawiecki.

Drugim punktem jest obniżka cen gazu ziemnego od 1 stycznia na trzy miesiące. Podatek VAT, który wynosi obecnie 23%, będzie obniżony do 8%.

Całkowicie zniesiona ma być też akcyza na energię elektryczną (wynosząca dziś 5 zł/MWh) i obniżony VAT.

Kolejny obszar to od stycznia na 3 miesiące obniżymy stawkę VAT na energię elektryczną w kontekście powstrzymania spekulacji cen na rynku zielonych certyfikatów. Będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu certyfikatami zielonymi – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Chcę powiedzieć, że będziemy reagować elastycznie. Niektóre działania są obliczone na trzy miesiące, inne na pięć miesięcy. Mają one pomóc przez te najtrudniejsze miesiące zimowe, gdy spodziewamy się podwyższonej inflacji – mówił Mateusz Morawiecki.

Zrealizowanie wszystkich postanowień „Tarczy Antyinflacyjnej” to oszczędności ok. 10 mld zł.

Oszczędności w administracji

Premier zapowiedział też, że planowane są oszczędności w administracji. Ma się to wiązać z ograniczeniem tworzenia nowych, nieplanowanych dotąd etatów czy urzędów. Rząd zamierza też dokonać przeglądu wszystkich wydatków publicznych, aby przekonać się na ile są one efektywne.

Nie chcemy oszczędzać kosztem obywateli. Pokazujemy sprawcze państwo, państwo w działaniu – wyjaśnił premier.

Dodatek osłonowy

Kolejnym punktem „Tarczy” jest wprowadzenie „dodatku osłonowego”. Mateusz Morawiecki podkreślił, że ma to stanowić bezpośrednie wsparcie polskich rodzin. Komisja Europejska miała nie zgodzić się na całkowite zniesienie podatku VAT na produkty żywnościowe.

KE ma inne zasady. Nie zgadza się na tego typu działania. Gdyby była zgoda po stronie KE, jest nasze zobowiązanie, zaproszenie na całe I półrocze przyszłego roku zerowej stawki VAT na artykuły żywnościowe. Ale takiej zgody póki co nie ma – powiedział premier.

Dodatek osłonowy ma wynieść od 400 do 1000 zł i będzie wypłacany w dwóch ratach w 2022 roku.

Polecamy także:

Szczecin: Pies przewodnik odnalazł ciężarną kobietę

Stargard: MOPS poszukuje wyprowadzaczy psów

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię