Podczas zorganizowanej dzisiaj (11 marca) konferencji prasowej Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z ministrem Michałem Wójcikiem zapowiedziało nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Ma ona wprowadzać jednoznaczny zakaz adopcji dziecka przez kobietę lub mężczyznę, którzy pozostają we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaznaczył, że naturalnym środowiskiem, które zapewni dziecku prawidłowy rozwój, jest rodzina. Tworzy ją małżeństwo, zdefiniowane w Konstytucji RP jako trwały związek mężczyzny i kobiety, którego celem jest macierzyństwo i rodzicielstwo.
Adopcja nie dla par jednopłciowych
Podkreślono, że poszanowanie praw osób homoseksualnych jest zagwarantowane konstytucyjną zasadą równości i wolności i nie ma powodów, by je podważać. MS zauważa jednak, że każde społeczeństwo powinno kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. Minister – Członek Rady Ministrów Michał Wójcik wskazał, że pomysł wprowadzenia nowych przepisów to odpowiedź na coraz śmielsze próby ingerencji polityków unijnych w polskie prawo.
-Przygotowaliśmy rozwiązania prewencyjne, żeby nie było w polskim systemie luki prawnej, ponieważ dziś nie ma przepisu, który mówi o tym, że nie wolno przysposobić dziecka, jeżeli osoba pozostaje we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci. Przygotowujemy taką zmianę i taką zmianę wprowadzimy – powiedział minister Wójcik.
Minister Ziobro podkreślił też, że wspomniana luka prawna jest jedynie na poziomie ustawowym, a nie konstytucyjnym. Wprowadzona zmiana stanowi więc zadość oczekiwaniom Konstytucji.
Proponowane regulacje to również odzwierciedlenie oczekiwań Polaków. Według badań opinii publicznej ok. 70 – 80 % społeczeństwa nie godzi się na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe.
Zmiany w innych ustawach
Według przedstawionego projektu, dobro dziecka jest zapewnione, gdy trafia ono do małżeństwa. Tylko w drodze wyjątku możliwe jest przysposobienie przez osobę niepozostającą w związku małżeńskim. Co do zasady dzieje się tak jeżeli nie ma innego sposobu na zapewnienie wychowania w środowisku rodzinnym.
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej ma szczegółowo regulować zasady przeprowadzania wywiadu adopcyjnego. Ośrodki adopcyjne będą zobowiązane do dokładnego analizowania osobistej sytuacji kandydata na rodzica.
Z kolei zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego polegać mają na wprowadzeniu obowiązku składania przez osoby ubiegające się o przysposobienie obligatoryjnego przyrzeczenia, że wszystko co mówią przed sądem stanowi prawdę. Złożenie fałszywych zeznań będzie skutkowało odpowiedzialnością karną.
źródło: gov.pl