Banki Żywności od niemal 30 lat pomagają najuboższym, jednocześnie przeciwdziałając marnowaniu jedzenia. Przekonaj się, że wspieranie działalności Banków to same korzyści!
Problem marnotrawstwa żywności stanowi bardzo szeroki obszar badawczy, którego skalę trudno poznać z uwagi na brak dostępu do wiarygodnych informacji i trudności z uzyskaniem danych źródłowych. Badania wskazują różne wyniki, ale co do jednego możemy być pewni – w Polsce marnuje się kilka milionów ton żywności rocznie.
Badania przeprowadzone wspólnie przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykazują, że najwięcej jedzenia marnują konsumenci. Według nich aż 60% wyrzucanego jedzenia pochodzi z gospodarstw domowych. Dla porównania – kolejne miejsce w tym przykrym rankingu zajmują gospodarstwa rolne i zakłady przetwórstwa, a każde z nich odpowiada za ok.15% zmarnowanego jedzenia. Różnica jest więc spora i skłania do refleksji nad naszym codziennym rozporządzaniem żywnością.
Jednocześnie w Polsce ponad 2 miliona osób żyje poniżej poziomu skrajnego ubóstwa. Z pomocą przychodzą im m.in. Banki Żywności, które ratują jedzenie przed zmarnowaniem i przekazują ją najbardziej potrzebującym. Obecnie funkcjonuje 31 Banków, które w 2019 roku wsparły 1,6 mln osób zbierając ponad 67 tys. ton żywności. Pomoc przekazano do 3 100 organizacji i instytucji społecznych: jadłodajni, świetlic środowiskowych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ośrodków wychowawczych, hospicjów, ośrodków wsparcia dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, domów dziecka oraz innych instytucji zajmujących się pomocą osobom potrzebującym.
Jak przekazać żywność do Banku Żywności?
Banki przyjmują każdy rodzaj artykułów spożywczych, nawet te, które wymagają chłodzenia lub posiadają krótki terminem przydatności (ważne by były dostarczone co najmniej na 2 dni przed upływem tego terminu).
Przedsiębiorca, który posiada niesprzedaną, ale nadającą się do spożycia żywność może przekazać ją do Banku, przy czym dokonanie takiej darowizny zwolnione jest z podatku VAT. Dodatkowo wartość darowizny można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, co zmniejszy podstawę podatku CIT.
Skontaktuj się z najbliższym Bankiem Żywności >> LISTA<<
Możesz również wpłacić dowolną kwotę na zbiórkę >>ZBIÓRKA NA BANK ŻYWNOŚCI W SZCZECINIE<<