Odpowiedź Solidarnej Polski na propozycję zakazu wstępu dla osób niezaszczepionych na „Tall Shipy”

0

Wczoraj (31 maja) pisaliśmy o tym, że radny Koalicji Obywatelskiej Przemysław Słowik skierował do Prezydenta Szczecina interpelację, w której stwierdził, że samorząd powinien dołożyć wszelkich starań, by zachęcić mieszkańców do szczepień. Oprócz ulg i preferencyjnego traktowania zaszczepionych, proponuje m.in. zakaz korzystania z niektórych instytucji przez osoby niezaszczepione. Jego zdaniem, takie osoby niezaszczepione nie powinny mieć też wstępu na nadchodzące regaty The Tall Ships Races. 

Spotkało się to z falą krytyki ze strony internautów; to tylko kilka z komentarzy, które ukazały się pod naszym artykułem na Facebooku;

  • „Co za idiotyczny pomysł aż płakać się chce że mamy takich radnych”
  • „Kiedyś już była segregacja, tylko że rasowa”
  • „Kiedyś były tramwaje z napisami tylko „dla Niemców”, widzę historia zatoczyła koło”

Usunęliśmy wiele wulgarnych komentarzy, podobne – w większej ilości znajdują się pod artykułami na innych szczecińskich portalach.

Na portalu wSzczecinie.pl większość komentarzy jest skrajnie negatywna, uderzająca w pomysł radnego Słowika.

Odpowiedź Solidarnej Polski

Głos w tej sprawie zabrali również przedstawiciele szczecińskiej Solidarnej Polski, którzy skierowali do mediów oświadczenie podpisanego przez radnego Dariusza Mateckiego, przytaczamy jego treść:

„W nawiązaniu do interpelacji skierowanej do Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka przez Pana Przemysława Słowika – radnego z ramienia Koalicji Obywatelskiej dotyczącej propozycji wprowadzenia preferencyjnego traktowania osób zaszczepionych w dostępie do miejskich instytucji kultury, rozrywki, urzędów, bibliotek, muzeów, czy galerii sztuki, a także otrzymania dodatkowej gratyfikacji w postaci darmowych biletów okresowych na komunikację miejską oraz uczestnictwa tylko osób w pełni zaszczepionych w międzynarodowym wydarzeniu, tj. w Regatach The Tall Ships Races, które zaplanowane są na przełomie lipca i sierpnia, jako członkowie Solidarnej Polski Okręgu Zachodniopomorskiego w zdecydowany sposób sprzeciwiamy się działaniom, które prowadzą do segregacji i nierównego traktowania polskich obywateli.
W art. 32 Konstytucji RP wprowadzono zasadę równości wobec prawa, która oznacza prawo każdego do równego traktowania przez władze publiczne oraz zakaz dyskryminowania w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Warto zaznaczyć, że nie każdy może się zaszczepić, chociażby ze względów zdrowotnych. Wprowadzenie uchwały segregującej polskich obywateli byłoby przejawem marginalizowania Polek i Polaków oraz pogwałceniem podstawowych praw wynikających z Ustawy Zasadniczej.
Uważamy, że propozycje radnego Przemysława Słowika nie tylko nie skłonią większej liczby osób do zaszczepienia się przeciwko COVID-19, są one wręcz kontrskuteczne i powodują falę niechęci do kampanii szczepień. Stoimy na stanowisku, że każdy mieszkaniec naszego miasta powinien samemu zdecydować o swoim zdrowiu i podjąć decyzje o szczepieniu w oparciu o merytoryczne przesłanki, a nie groźby, nakazy bądź zakazy. Wszystkich zainteresowanych szczepieniami przeciwko COVID-19 odsyłamy do oficjalnej strony https://www.gov.pl/web/szczepimysie oraz do konsultacji z lekarzem rodzinnym.
W związku z powyższym apelujemy o niewprowadzanie podziału społeczeństwa na lepszych i gorszych oraz respektowanie i poszanowanie podstawowych praw przysługujących każdemu obywatelowi. 
Przewodniczący Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim Dariusz Matecki

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię