Oszuści są w stanie zmienić numer lub nazwę, która wyświetla się nam na ekranie podczas połączenia przychodzącego. Ofiarą mogą paść nawet przezorni.
Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane i niebezpieczne metody oszustw. „Spoofing”, bo tak nazywa się nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy, polega na zmianie numeru lub nazwy dzwoniącego połączenia, które wyświetla się na ekranie telefonu. Ofiarą mogą więc paść nawet przezorni, którzy sprawdzają kontaktujące się z nimi numery.
„Technicznie spoofing jest dziś możliwy głównie dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Policjanci nie mają możliwości technicznego zablokowania spoofingu, gdyż telefon przestępcy nie jest podłączony do sieci komórkowej, lecz komputerowej” – informuje Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.
Oszuści są wyćwiczeni w swoim fachu – gdy już nawiążesz z nimi rozmowę, skierują ją na takie tory, by wyciągnąć od Ciebie pożądane dane. Dzięki stosowanym trikom socjotechnicznym sprawiają, że wiele osób orientuje się, że zostały oszukane długo po fakcie.
Przestępcy podają się za pracowników banków, urzędów czy służb. Proszą o podanie danych lub polecają wykonanie określonych czynności – np. dokonanie przelewu czy zainstalowanie niebezpiecznej aplikacji. Jeżeli zapali się nam czerwona lampka i wyrazimy jakąkolwiek wątpliwość, oszuści szybko ją rozwieją – gdy sprawdzimy numer na oficjalnej stronie instytucji, okaże się, że jest on tożsamy z tym, który do nas dzwoni.
„Scenariusz ataków wykorzystujących spoofing telefoniczny jest zwykle taki sam, a przynajmniej zbliżony. Oszust stara się wystraszyć rozmówcę, by działał pod wpływem emocji, najczęściej informując go o rzekomym włamaniu na konto bankowe i konieczności podjęcia szybkich działań, by zablokować możliwości włamywaczy” – uczulają policjanci.
Jedynym sposobem jest zaproponowanie przerwania połączenia i samodzielnego wybrania numeru instytucji, za którą podawał się nasz rozmówca.
Jeśli jesteś ofiarą oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
Polecamy także:
- Szczecin: Miasto nie zrezygnuje z Pioniera? Co dalej z kultowym kinem?
- Widuchowa: Nazwij wóz strażacki! Wyjątkowy konkurs dla najmłodszych