Nie korzystasz aktywnie z rachunku bankowego, a opłaty za jego prowadzenie są dla Ciebie sporym obciążeniem? Podstawowy Rachunek Płatniczy to dobra alternatywa dla seniorów lub osób o niskich dochodach.
Prowadząc rachunek bankowy często jesteśmy zmuszeni do ponoszenia różnych kosztów, m.in. za prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów, czy kartę. Nie są to może kwoty wielkie, ale obciążające dla osób, które liczą każdy grosz, a jednocześnie niezbyt intensywnie korzystają z konta. Do tej grupy zaliczają się np. seniorzy.
Rozwiązaniem problemu jest Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP). Od sierpnia 2018 roku muszą je mieć w swojej ofercie wszystkie banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe.
Czym jest Podstawowy Rachunek Płatniczy?
PRP to uproszczone wersja standardowego konta. Umożliwia dostęp do podstawowych transakcji, ograniczając jednak ich liczbę. Darmowe konto może być założone przez każdego klienta indywidualnego, który nie posiada innego rachunku w walucie polskiej. Konsumenta, chcącego założyć PRP, banki nie mogą zobowiązywać do określonej kwoty miesięcznych wpływów.
Najważniejsze cechy PRP:
- brak opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku oraz wydanie i obsługę karty,
- 5 darmowych przelewów w miesiącu (w tym zleceń stałych),
- nielimitowane wypłaty w bankomatach należących do danego banku,
- 5 darmowych wypłat w miesiącu z bankomatów należących do innego banku.
Należy pamiętać, że przekroczenie limitu przelewów, bądź wypłat skutkuje naliczeniem opłat.
Decydując się na darmowy rachunek trzeba brać również pod uwagę, że nie będzie się miało możliwości skorzystania z wielu usług banku , np. debetu, kredytu.