Potrzebne GŁOSY PAMIĘCI

0

    To apel do wszystkich, którym droga jest pamięć o polskich bohaterach walki z komunistycznym ustrojem. W imieniu żyjących weteranów proszę o te dwa głosy – mów Grzegorz Kozak – prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. W ten sposób zachęca do wsparcia projektu w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim, którym jest budowa pomnika upamiętniającego pomordowanych w czasach PRL patriotów – cywili i żołnierzy – w areszcie śledczym przy ul. Kaszubskiej.

    Grzegorz Kozak mówi, że w Szczecinie do dziś nie powstał godny pomnik upamiętniający ludzi walczących w podziemiu niepodległościowym. Są jedynie niewielkie, mało zauważalne tablice w kościołach i jedna na areszcie śledczym, którą ufundował weteran i były więzień tego obiektu śp. kpt. Ryszard Staszkiewicz ps. Łoś. To jednak wciąż za mało.

Ważne jest postawienie tego pomnika, gdzie odbywałyby się uroczystości. Tu można byłoby przyprowadzać młodzież szkolną. Pokazywać, ze tu w tym więzieniu były takie osoby, które przelewały krew za wolną niepodległą Polskę.” – mówi Grzegorz Kozak.

Poza kamerą nasz rozmówca wyraża zażenowanie faktem, że w Szczecinie są pieniądze na pomnik Krzysztofa Jarzyny, a brakuje ich dla polskich bohaterów, którym należy się godne upamiętnienie.

    Każdy może wspomóc inicjatywę głosując do 7 grudnia do godziny 9:00 na projekt SBO w obszarze „Stare Miasto Nowe Miasto Międzyodrze Wyspa Pucka” oddając dwa głosy. W szczegółowym opisie projektu czytamy, że obejmuje on powstanie ścieżki edukacyjnej z tablicą z kodami QR informującą o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego i cywilach przetrzymywanych w areszcie śledczym z powodów politycznych. Kulminacyjnym punktem ma być pomnik przedstawiający dwie postacie więźniów aresztu przy ul Kaszubskiej. Więcej informacji na temat projektu znajdziecie Państwo tutaj. Szacunkowy koszt budowy to ponad 800 tyś. zł. 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię