Profesjonalne wsparcie prawne dla małoletnich ofiar przemocy seksualnej, obrazkowa forma pouczeń i nowe zasady dotyczące tzw. przyjaznych pokojów – to kilka zmian zaproponowanych w projekcie nowelizującym postępowanie karne przedstawionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Podczas wczorajszej (24 lutego) konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przedstawił propozycje zmian, które mają wspomóc dzieci – zarówno pokrzywdzone, jak i świadków przestępstw – podczas postępowania karnego. Łącznie przedstawiono 21 zmian w obrębie m.in. Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu karnego wykonawczego i ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
-Projekt ma na celu wprowadzenie kompleksowych zmian powodujących, że proces karny, w którym pokrzywdzonym lub świadkami są dzieci, będzie dla tych dzieci rzeczywiście przyjazny. Zapewni poczucie bezpieczeństwa dla dzieci oraz ich najbliższych – tłumaczył wiceminister.
Romanowski wyraził też zadowolenie z faktu, iż to właśnie w czasie Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem udało się przedstawić projekt, który realizuje postulaty środowisk walczących o prawa osób najsłabszych, a zwłaszcza dzieci.
Wsparcie małoletnich pokrzywdzonych
Podstawową zmianą jest zapewnienie profesjonalnej pomocy z urzędu dla dzieci pokrzywdzonych na tle seksualnym. Bez względu na sytuację materialną mają ich wspierać adwokaci i radcy prawni, którzy dokładnie wytłumaczą sytuację i przygotują dziecko do złożenia zeznań. Całe postępowanie dot. przestępstw na tle seksualnym ma się odtąd odbywać z wyłączeniem jawności, chyba że zażąda jej sam pokrzywdzony. Wprowadzona ma zostać także generalna zasada zakazująca zadawania intymnych pytań związanych z seksualnością, które powodują dodatkowy stres.
Wiceminister zwrócił również uwagę na kwestię pouczeń, które często pozostają niezrozumiałe dla najmłodszych. Od teraz mają być przedstawiane w formie przystępnych grafik, dzięki którym dziecko zrozumie dlaczego składa zeznania i jakie przysługują mu prawa.
Kolejną nowością są szkolenia z zakresu psychologii dla sędziów, które pozwolą im łatwiej komunikować się z dziećmi. Same przesłuchania pokrzywdzonych dzieci mają się zaś odbywać w specjalnie urządzonych tzw. przyjaznych pokojach. Na szczególne traktowanie podczas przesłuchań może liczyć młodzież aż do 18. roku życia (dotąd było to 15 lat). Ponadto pokrzywdzony może wskazać osobę dorosłą, która będzie obecna podczas składania zeznań.
Polecamy także:
- Niedzielski: Obowiązkowe maseczki zamiast przyłbic. Nowe wytyczne
- Szczecin: Okradł babcię i groził, że ją zabije. 24 – latek stanie przed sądem
źródło: gov.pl