Przemoc w rodzinie to wciąż poważny problem. Dowiedz się, gdzie szukać pomocy

0

Ofiary przemocy domowej nie są pozostawione bez pomocy. Mogą uzyskać bezpłatne wsparcie prawne, materialne i psychologiczne. 

Przemoc w rodzinie

Choć według policyjnych statystyk liczba ofiar przemocy domowej nieznacznie spadła – wciąż jest to poważny problem. W 2020 roku co do 85 575 osób istniało podejrzenie, że są dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Są to przede wszystkim kobiety (62 866) ale także mężczyźni (10 922) i dzieci (11 787).

W ubiegłym roku funkcjonariusze policji wypełnili 72 601 formularzy Niebieskiej Karty, co stanowi spadek o 2,3% w stosunku do roku 2019. Z danych policji wynika również, że najpowszechniejszym rodzajem przemocy jest przemoc psychiczna (ponad 49 %). Przemoc fizyczna jest dopiero na drugim miejscu (ponad 35%), a jeszcze mniej odnotowano przypadków przemocy ekonomicznej (1,11%) i seksualnej (0,71%).

Pomoc pokrzywdzonym

Wiele ofiar przemocy domowej nie ma w sobie odwagi, by przerwać swoje cierpienia. Boją się przede wszystkim, że zostaną bez jakiejkolwiek pomocy, a często są uzależnione finansowo lub psychicznie od swoich oprawców.

Na terenie całego kraju działa ponad 370 Ośrodków Pomocy, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą uzyskać bezpłatne wsparcie prawne, materialne i psychologiczne. Nie trzeba przy tym udowadniać – np. wyrokiem sądowym – że jest się ofiarą przemocy. Wystarczy jedynie uprawdopodobnić swoją sytuację. Należy również zaznaczyć, że Ośrodki udzielają pomocy bez względu na status materialny.

W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10. Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: pomoc@sos.home.pl

Lokalne Ośrodki znajdują się również w Stargardzie, Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Wykaz i dane teleadresowe wszystkich Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz >>TUTAJ<<

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię