Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Polacy dobrze wykorzystali sprzyjające okoliczności i zawalczyli o własne granice.
Zwycięskie powstanie
27 grudnia 2021 roku pierwszy raz świętujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nie jest to zryw tak gloryfikowany jak m.in. powstanie listopadowe, styczniowe czy warszawskie, choć w przeciwieństwie do nich zakończone sukcesem.
Wszystko zaczęło się od przybycia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 roku. Na jego powitanie przybyły tłumy, w których narastały patriotyczne nastroje. Sytuacja granic Polski była wtedy wciąż niepewna, mimo że ogłoszono niepodległość po długich latach zaborów. Konflikt między zaborcami i ich problemy wewnętrzne stwarzały idealną okazję, aby coś „ugrać”. Moment osłabienia naszych wrogów był dla nas szansą, którą udało się należycie wykorzystać.
Walki o Wielkopolskę
Polacy z Wielkopolski nie zamierzali czekać, aż ktoś zadecyduje o ich losie ponad ich głowami. Mieli chęci i sprzyjające okoliczności. Postanowili sami wywalczyć sobie granice. 27 grudnia Niemcy urządzili w Poznaniu własną paradę wojskową, podczas której dochodziło do zrywania polskich flag i napadów na polskie instytucje. To stało się czynnikiem zapalnym dla powstania.
Już dzień później Polacy zdobyli poznańską Cytadelę, fort Grolmann i arsenał przy ul. Wielkie Garbary, a 29 grudnia m.in. Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo i Witkowo.
9 stycznia 1919 roku Naczelna Rada Ludowa oficjalnie ogłosiła przejęcie władzy. Dowódcą powstania został, wysłany przez Józefa Piłsudskiego, gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Przybył do Wielkopolski wraz z innymi oficerami, którzy dzięki przygotowaniu taktycznemu wzmocnili pozycję powstańców.
Walki trwały jeszcze ponad miesiąc. Wiele z nich było bardzo zaciekłych i krwawych, a kolejne miejscowości przechodziły z rąk do rąk. Ostatecznie powstanie zakończyło się 16 lutego układem państw Ententy z Niemcami, w którym zakazano tym drugim dalszych działań ofensywnych przeciwko Polakom w Wielkopolsce i przekraczania określonych granic.
Polecamy także:
Wspólne kolędowanie. Gdzie odbędą się świąteczne koncerty?