Rusza budowa pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic

0
Foto: GDDKiA O/Szczecin

Dwa lata potrwa budowa pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin podpisała umowę na realizację pierwszego etapu obwodnicy z firmą Budimex. Drogę o długości 4,2 km powinna zostać oddana do ruchu przed końcem 2023 roku.

Rusza budowa pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic

Pierwotnie obwodnicę Przecławia i Warzymic, o długości ok. 6,5 km, miała zaprojektować i wybudować firma Energopol Szczecin. Energopol opracował dokumentację i uzyskał decyzję ZRID. Prace budowlane nie zostały jednak rozpoczęte, co w grudniu 2019 roku spowodowało odstąpienie przez GDDKiA od umowy z tą firmą. Nowy wykonawca, czyli firma Budimex ma za zadanie opracować projekty wykonawcze i zrealizować roboty budowlane.

W międzyczasie, z uwagi na ujęcie w rządowym Programie budowy 100 obwodnic obwodnicy Kołbaskowa oraz zaawansowanymi pracami przygotowawczymi dotyczącymi budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6, zaszła konieczność dokonania zmian w pierwotnym projekcie w obszarze węzła Szczecin Zachód.

Mamy już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i po przekazaniu placu budowy, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, wykonawca będzie mógł przystępować do pierwszych robót – mówi Mateusz Grzeszczuk, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Realizację obwodnicy podzielono na dwa etapy

Etap I – od ronda Hakena do przecięcia z obecną DK13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne (długość 4,2 km).

Etap II – od Siadła Górnego do węzła Szczecin Zachód (długość 2,3 km) – trwa aktualizacja dokumentacji projektowej (umowa podpisana w grudniu 2020 r.).

Pierwszy etap obwodnicy będzie się rozpoczynał od ronda Hakena na granicy Szczecina. Zakończy się na przecięciu z obecną DK13 w rejonie skrzyżowania do miejscowości Siadło Górne. Na drodze powiatowej między Przecławiem a Ustowem powstanie węzeł drogowy Przecław. Droga na południe od miejscowości Przecław włączy się w obecny przebieg DK13.

Ten fragment obwodnicy umożliwi wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Przecław i Warzymice, dzięki czemu skończą się zatory drogowe na obecnym przebiegu DK13 – mówi Mateusz Grzeszczuk.

Nowa obwodnica to dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

Źródło: GDDKiA O/Szczecin

POLECAMY TAKŻE:

Nocny pożar w Szczecinie. Nie żyje 10-cio latek

Uwaga kierowcy! Zmiany na węźle Głębokie

IPN: Zbiorowa mogiła na Białołęce. Odnaleziono szczątki i fragmenty odzieży

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię