Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy „Stop Aborcji”. Wnioskowało o to PiS

0
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy

Obywatelski projekt Fundacji Pro-Prawo do Życia zakładał zrównanie aborcji z zabójstwem. Wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu złożył klub PiS.

Projekt odrzucono

W środę wieczorem na posiedzeniu Sejmu odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Stop Aborcji”. Po długiej i burzliwej dyskusji część posłów opuściła salę obrad. Podczas czwartkowego posiedzenia głosowano nad odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu.

Za odrzuceniem było 361 posłów, w tym 155 z PiS, 118 z KO, 46 z Lewicy, 20 z Koalicji Polskiej, 3 z Konfederacji, 8 z Polski 2050, 4 z Porozumienia, 2 z Kukiz’15, 3 z koła Polskie Sprawy i 2 posłów niezrzeszonych.

Strasząc kobiety nie chroni się życia, klub PiS upoważnił mnie do skierowania wniosku o odrzucenie tego projektu w całości w pierwszym czytaniu – mówiła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

Przeciw odrzuceniu było 41 posłów z PiS, 6 z Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Wstrzymało się 12 posłów z PiS.

Aborcja=Zabójstwo

Projekt Fundacji Pro-Prawo do Życia wpłynął do Sejmu pod koniec września. Podpisało się pod nim blisko 130 tys. obywateli.

Główną zaproponowaną zmianą było wprowadzenie definicji „dziecka poczętego”. Autorzy przekonywali, że celem jest zapewnienie mu takiej samej prawnej ochrony życia, jaka przysługuje po urodzeniu.

Projekt zakładał też usunięcie z Kodeksu karnego przepisów dot. przerywania ciąży i jej skutków (art. 152-154 i art. 157a). Zabicie dziecka nienarodzonego ma być kwalifikowane jako zabójstwo (art. 148 kk). Jeżeli jednak zabójstwa lub zabójstwa pod wpływem silnego wzburzenia dokonuje matka dziecka na szkodę takiego dziecka, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Natomiast w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci dziecka nienarodzonego, matka w ogóle nie podlega karze.

Polecamy także:

Wyborcza walczy o wolność słowa, ale ogranicza możliwość komentowania

Szczecin: Zebrano pełną kwotę na rehabilitację Jakuba Znojka!

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię