W ostatnim czasie w Powiecie Gryfińskim oddano do użytku dwie platformy widokowe. Pierwsza w Widuchowej, druga na dawnej przeprawie kolejowej Siekierki – Neurüdnitz. Niestety z możliwości podziwiania widoków z obu platform, nie będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne.
Siekierki: Most z platformą otwarty, niestety niepełnosprawni nie mogą z niej skorzystają
Nowa atrakcja Pomorza Zachodniego już na etapie przygotowań projektu budziła ogromne zainteresowanie mieszkańców regionu i turystów. W trakcie prac renowacyjnych stary most kolejowy odsłonił piękne oblicze. Po zamontowaniu platformy widokowej, ułożeniu ścieżki ze specjalnych płyt kompozytowych, przygotowaniu tzw. małej architektury (ławki, stojaki, pulpity edukacyjne, znaki) przeprawa Siekierki – ma szansę stać się turystycznym hitem. Potencjał tego miejsca jest ogromny – zachwycająca przyroda Doliny Dolnej Odry, połączenie transgranicznych regionów, nowoczesna infrastruktura rowerowa, efektowny początek Trasy Pojezierzy Zachodnich.
Czy niepełnosprawni też mogą dostać się na wieżę? – dopytuje się pod postem z naszym filmem o platformie widokowej w Siekierkach, jedna z mieszkanek Szczecina.
Jak się okazuje, obie platformy nie są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dlaczego? W ten sposób pojawiły się bariery dla niepełnosprawnych, którzy nie mogą skorzystać z platform widokowych, tak mocno zachwalanych przez Urząd Marszałkowski.
Cała przeprawa ma ponad 700 metrów. Remont prowadzony po niemieckiej stronie potrwa do czerwca 2022 r. Prace po polskiej stronie zostały zakończone. Inwestycję przeprowadził Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Z konstrukcją zabytkowej przeprawy świetnie komponuje się również platforma widokowa, ulokowana na przęśle mostu.
Pierwotnie planowana była lokalizacja punktów widokowych wzdłuż mostu – mówi Tomasz Maksymiuk. Natomiast analizując jego parametry, uznaliśmy, że optymalne będzie wykorzystanie wysokości i nośności jego konstrukcji. Dlatego zaproponowaliśmy wprowadzenie jednej dużej platformy zlokalizowanej na szczycie kratownic jednego z przęseł. Dzięki temu otwiera się z niej szersza panorama rozlewisk, a jej nieregularny kształt pozwala uzyskać jak największą liczbę otwarć widokowych. Równocześnie jej lokalizacja na skrajnym, zachodnim przęśle mostu sprawia że naturalnie pełni ona rolę bramy powitalnej dla wjeżdżających od strony Niemiec.
Platforma ma być również schronieniem, dlatego projektanci zaproponowali jej zadaszenie. Osłona od słońca i deszczu, jest jednocześnie kolejnym poziomem widokowym. Prowadzące na niego szerokie schody z są jednocześnie siedziskami. Priorytetem była wielofunkcyjność i wygoda.
Polecamy także:
Szczecin: Jak głosowali szczecinianie ws. uchwalenia Konstytucji RP? Dziś 24. rocznica
Trzcińsko Zdrój: Zatrzymano pijanego kierowcę. Znowu!
Trzcińsko Zdrój: Już w najbliższą niedzielę odbędzie się „Eko-rajd – Odjazdowy Bibliotekarz”