Przed sądem stanie 9 osób, w tym byli funkcjonariusze policji oraz ratownicy medyczni z ośrodka. Odpowiedzą za pobicie ze skutkiem śmiertelnym i fizyczne znęcanie się nad osobą pozbawioną wolności.
Pobili go na śmierć
Choć do zdarzenia doszło we Wrocławiu, sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Do sądu skierowano właśnie akt oskarżenia, którym objęto 9 osób: 4 byłych policjantów, 3 opiekunów, lekarza oraz kierownika zmiany Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym.
30 lipca 2021 roku trzech funkcjonariuszy (R.P, K.S i N.M) i dwóch opiekunów (K.K i M.P) we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym pobili i znęcali się nad doprowadzonym tam mężczyzną. Pokrzywdzony został obezwładniony przy pomocy pasów, a następnie stosowano wobec niego przemoc w postaci m.in. dociskania głowy do materaca, siadania na nim całym ciężarem ciała czy bicia pałką typu tonfa. Przez podjęte działania doszło do gwałtownego uduszenia.
Przed sądem odpowiedzą też inne osoby
Przed sądem odpowie również inny policjant i lekarka, która pełniła tego dnia dyżur. Osoby te były świadkami zdarzenia, jednak nie podjęły żadnych działań w celu uchronienia pokrzywdzonego przed przemocą.
Zarzuty usłyszały także dwie pracownice WrOPON (opiekunka i kierownik zmiany), które po stwierdzeniu bezskuteczności podejmowania czynności ratunkowych wobec uduszonego mężczyzny, namawiały ratowników medycznych do poświadczenia nieprawdy w dokumentach medycznych. Podejrzane m.in. chciały, by zabrać ciało pokrzywdzonego do karetki i stwierdzić zgon dopiero w pojeździe lub po przewiezieniu na szpitalny oddział ratunkowy. Nakłaniały również do podania nieprawdziwych informacji na temat podjętych działań oraz godziny zgonu i odstąpienia od czynności ratunkowych.
Nie przyznają się do winy
Podejrzanym, którzy bezpośrednio brali udział w pobiciu mężczyzny (R.P, K.S., N.M., K.K. i M. P) grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Inne osoby mogą spędzić w więzieniu od 3 miesięcy do lat 5.
Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci m.in. dozoru policji, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi i świadkiem, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenie majątkowe. Nikt nie przyznał się do zarzucanych czynów.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Powiat koszaliński: W lesie znaleziono ludzkie szczątki
Szczecin: Upadła fabryka trafiła w ręce światowego potentata w produkcji turbin wiatrowych