Sprzedający przez Internet padają ofiarami oszustw

0
źródło: pixabay.com

Policja oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają klientów banków przed pojawiającymi się oszustwami w internetowych serwisach ogłoszeniowych. Coraz więcej osób sprzedających różne przedmioty przez Internet pada ofiarą ataków. Oszukanych zostało wielu użytkowników portalu ogłoszeniowego OLX. Pokrzywdzeni tracą wszystkie oszczędności lub co gorsza – zaciągane są w ich imieniu pożyczki opiewające na potężne kwoty.

 

Poufne dane

W ostatnim czasie doszło do bardzo wielu wyłudzeń informacji o numerach kart płatniczych lub danych potrzebnych do logowania do usług bankowości elektronicznej od osób sprzedających (wystawiających ogłoszenia) na przykład na portalu OLX. Przestępcy podszywają się pod potencjalnego kupującego i wyłudzają dane pod pretekstem przekazania zapłaty za przedmiot. Oszuści często kontaktują się za pomocą komunikatorów, takich jak np. WhatsApp i za ich pomocą wysyłają ogłaszającemu link do fałszywej strony, na której podaje on swoje dane. Oszuści dysponując takimi danymi mogą pozbawić pokrzywdzonych wielu tysięcy złotych.

 

Schemat działania

Ataki przebiegały w ten sam sposób. Policja przedstawiła plan działania oszustów w następujących punktach:

  1. Sprzedający wystawia produkt lub usługę na portalach ogłoszeniowych, np. OLX,
  2. Do sprzedającego odzywa się osoba rzekomo zainteresowana zakupem i wypytuje o szczegóły. Kontakt najczęściej następuje przez komunikator WhatsApp,
  3. W trakcie prowadzonej rozmowy, potencjalnie zainteresowany kupujący – przestępca proponuje sprzedającemu płatność poprzez nową usługę,
  4. Sprzedający otrzymuje link do strony, na której ma podać dane swojej karty lub dane do logowania do usług bankowości elektronicznej. Link może być przesłany:
  • bezpośrednio w rozmowie przez komunikator,
  • w wiadomości e-mail lub SMS podszywającej się np. pod portal ogłoszeniowy lub usługę kurierską.
  1. Klikając w przesłany link, otwiera się specjalnie przygotowana strona, wyglądająca dla sprzedającego wiarygodnie, gdyż może tam zobaczyć np. zdjęcie i cenę swojego produktu.

Na tej stronie znajduje się ponadto miejsce do wpisania:

  • karty płatniczej (dane posiadacza karty, pełen numer karty, CVV, data ważności, kod 3DS)
  • lub danych dostępowych do bankowości elektronicznej (login, hasło, SMS kody)

6. Po podaniu powyższych danych nie dochodzi do sprzedaży i dodatkowo sprzedający traci swoje środki, stając się pokrzywdzonym.

 

O czym pamiętać, by się uchronić?

Należy wyjątkowo chronić dane karty płatniczej, dane dostępowe do konta oraz dane osobowe. Nie powinno udostępniać się tych danych osobom nieuprawnionym.

Kolejnym, bardzo ważnym dla nas sygnałem i ostrzeżeniem powinno być stosowanie przez ,,kontrahenta” presji czasu. Jeśli ktoś wymusza podjęcie natychmiastowej decyzji lub działań, lepiej zastanowić się dwa razy, gdyż może to być próba ataku. Ponadto, czerwona lampka powinna nam się zapalić wówczas, gdy wiadomość zawiera literówki czy inne błędy.

Osoba, która padła ofiarą ataku, bądź doświadczyła próby ataku, powinna niezwłocznie poinformować o zdarzeniu Policję oraz swój bank.

 

Bezpłatna pomoc dla pokrzywdzonych

Pokrzywdzeni oszustwem mogą uzyskać bezpłatną pomoc w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, które działają na terenie całego kraju. Ośrodki te, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości świadczą m. in. bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne oraz wspierają materialnie pokrzywdzonych przestępstwem.

W Szczecinie pokrzywdzeni mogą skorzystać ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin. Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609.

Więcej o szczecińskim Ośrodku Pomocy oraz o pozostałych Ośrodkach w naszym regionie dowiesz się TUTAJ

 

Polecamy także:

Szczecin: Zmiany w kursowaniu autobusów i tramwajów

źródło: Komenda Główna Policji

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię