Prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego na terenie części województwa podlaskiego i lubelskiego. Z czym się to wiąże?
Wniosek Rady Ministrów
Na wtorkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Rada Ministrów wystąpiła z wnioskiem o wprowadzenie stanu wyjątkowego na części województwa podlaskiego i lubelskiego. Miałby on obowiązywać przez 30 dni.
Wnioskiem objęto dokładanie 115 miejscowości z województwa podlaskiego i 68 z województwa lubelskiego. W prezydenckim rozporządzeniu wymieniono rodzaje ograniczeń, które będą obowiązywały na tym obszarze. Są to m.in. zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń oraz imprez masowych, obowiązek posiadania przy sobie dokumentu tożsamości, zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu określonych miejsc, ograniczenie prawa do posiadania broni oraz dostępu do informacji publicznej.
Prezydent RP skierował rozporządzenie do Marszałka Sejmu RP w celu jego rozpatrzenia przez Sejm RP.
Stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy może być wprowadzony w sytuacji szczególnego zagrożenia konstytucyjnego ustroju państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego na okres nie dłuższy niż 90 dni. Istnieje możliwość jego przedłużenia na kolejne 60 dni, jeżeli po upływie czasu, na jaki został wprowadzony nie ustały przyczyny jego wprowadzenia. Z kolei jeżeli przyczyny te ustaną wcześniej – może zostać zniesiony przez Prezydenta na wniosek Rady Ministrów.
W czasie stanu wyjątkowego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.
W jego trakcie oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być też skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe,
nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.
Polecamy także:
- Komisja Europejska nie chce wypłacić Polsce 57 mld euro z Funduszu Odbudowy
- Szczecin: Kolejny mural w ramach „Street Art Szczecin” gotowy!