Od początku wybuchu pandemii szpital w Stargardzie, funkcjonując w trybie ostrym, znalazł się na pierwszej linii frontu walki z wirusem. Wprowadzony reżim sanitarny i zabezpieczenia, zawieszone planowane świadczenia oraz ograniczenia w funkcjonowaniu przychodni przyszpitalnych- wszystkie podjęte działania miały zminimalizować groźbę infekcji w szpitalnych oddziałach, której nadejście mogło sparaliżować pracę placówki.
Wraz z dynamicznie rosnąca liczbą zakażeń, również na oddziałach szpitala wydzielono łóżka covidowe dla pacjentów wymagających hospitalizacji. Decyzją wojewody zachodniopomorskiego zmniejszono natomiast ich liczbę. Organizacyjne zmiany dotyczące utrzymania łóżek dla pacjentów z COVID- 19 obowiązują od grudnia.
Po wprowadzonych zmianach, zgodnie z decyzją wojewody stargardzki szpital dysponuje obecnie czterema łózkami tzw. poziomu I – zlokalizowanymi w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz 20 łóżkami poziomu II, które rozlokowane są w poszczególnych oddziałach. W tym zestawieniu ujęto również jedno łóżko z kardiomonitorem, z możliwością prowadzenia tlenoterapii oraz podłączonym respiratorem.
Specjalnie wydzielone łózka, dedykowane pacjentom hospitalizowanym z powodu zakażenia lub podejrzenia zakażeniem SARS- CoV- 2, są odpowiednio zabezpieczone i odizolowane od innych pomieszczeń szpitala. W szczytowym okresie szpital dysponował 30 łózkami II poziomu zabezpieczenia, rozlokowanymi w oddziałach: chorób wewnętrznych, otolaryngologicznym, chirurgicznym, pediatrycznym anestezjologii i intensywnej terapii.
Obecnie po zmianach 19 łóżek zlokalizowanych jest w oddziale chorób wewnętrznych, natomiast jedno łóżko respiratorowe- w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Taki sposób rozlokowania łóżek „covidowych” ogranicza do minimum transmisję SARS –CoV-2 w pozostałych oddziałach szpitalnych.
Walcząc z pandemią szpital stara się również utrzymywać bieżące funkcjonowanie, przyjmując pacjentów, wymagających leczenia i opieki w związku z innymi schorzeniami. Mimo ostrego reżimu sanitarnego i nadal obowiązujących ograniczeń świadczone są usługi medyczne, porady oraz zabiegi, wymagane do przeprowadzenia- także w warunkach pandemii.
Tym bardziej więc istotna jest kwestia bezpieczeństwa sanitarnego placówki oraz przestrzeganych codziennie procedur, których celem jest kontrola nad rozprzestrzenianiem się wirusa w zamkniętym środowisku szpitala.