Świnoujski Terminal im. Lecha Kaczyńskiego to bardzo istotny punkt na mapie energetycznej Polski. Rozwój tego miejsca i docierające tam dostawy mogą energetycznie uniezależnić Polskę, od dostaw rosyjskiego gazu. 27 grudnia, do Świnoujścia dotarła ostatnia – 35 dostawa skroplonego gazu ziemnego w tym roku.
Dotychczas do Świnoujścia dotarło 113 gazowców. 27 grudnia do świnoujskiego gazoportu dotarła ostatnia w tym roku – 35 dostawa LNG. Jest to niewątpliwy sukces przemysłu energetycznego w Polsce, dotychczas zdominowanego przez gaz rosyjski.
Pierwsza dostawa gazu ziemnego do Świnoujścia miała miejsce 11 grudnia 2015 roku. Posłużyła ona do rozruchu całej instalacji gazoportu Od tamtej pory dostawy LNG, przybywają do naszego kraju cyklicznie. Przez ponad 5 lat dostaw, do Polski dotarło ponad 20 mln metrów sześciennych gazu. Wartość energetyczna takiej ilości gazu to około 200 mln kWh.
PGNiG posiada aktualnie kilka kontraktów na zakup LNG. Zostały one zawarte z katarską firmą Qatargas oraz amerykańskimi firmami – Cheniere Energy, Venture Global LNG i Port Arthur LNG. Kontrakt podpisany z firmą Cheniere Energy trwa już od 2019 roku. Realizacja kolejnych – z Venture Global LNG i Port Arthur LNG – ma rozpocząć się w lata 2022-2024.
113 dostawa #LNG do świnoujskiego terminalu.
35 (i ostatnia) – w tym roku. pic.twitter.com/RaGfH7ZPoE— Polskie LNG S.A. (@PolskieLNG) December 27, 2020