Szczecin: Bezpieczeństwo ekologiczne i bioterroryzm

0
Foto: Po lewej Artur Bilski z Nobilis Media

O bezpieczeństwie ekologicznym i epidemiologicznym Pomorza  Zachodniego rozmawiali samorządowcy, przedstawiciele nadleśnictw oraz specjaliści zajmujący się na co dzień budową farm wiatrowych, bioterroryzmem i weterynarią.

Szczecin: Bezpieczeństwo ekologiczne i bioterroryzm

Podczas Forum Samorządowego, zorganizowanego przez Nobilis Media, think tank z siedzibą w Szczecinie, zajmujący się analizami zagadnień dotyczących spraw międzynarodowych, związanych z bezpieczeństwem i obronnością. W 2016 r. Nobilis Media wydał książkę Elementarz Bezpieczeństwa Pomorza Zachodniego, której współautorem jest Artur Bilski. Dzięki szerokiemu gronu uznanych specjalistów analizy i ekspertyzy Nobilis Media wspierają różne obszary bezpieczeństwa naszego państwa.

Energia z farm wiatrowych i fotowoltaicznych, to pierwszy temat Forum, który przedstawił Maciej Pepliński Prezes Zarządu Vortex Energy Szczecin. Wiatr to jedno z dwóch najczęściej wykorzystywanych odnawialnych źródeł energii. Dlatego należy się spodziewać wzrostu stawianych turbin wiatrowych. W bilansie energetycznym tego roku 10 proc. energii w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych. Dlatego tematyka OZE była ważnym elementem spotkania. Maciej Pepliński zaprezentował możliwości współpracy z samorządami odnośnie budowy farm fotowoltaicznych i farm wiatrowych. Wyjaśniał wątpliwości związane z kwestiami budowy i recyclingu farm wiatrowych.

Foto: Maciej Pepliński, w środku, Prezes Zarządu Vortex Energy Szczecin

Dzisiaj problemem nie są protesty mieszkańców, którzy nie chcą w pobliżu swoich siedlisk elektrowni wiatrowych. Problem tkwi przede wszystkim w tym, że brak jest firm zajmujących się recyklingiem zużytych śmigieł wiatrowych.

Nie dostrzegałbym w tym wielkiego problemu, bowiem już zaczęły powstawać firmy zajmujące się recyklingiem turbin i śmigieł – Maciej Pepliński. Z turbin w chwili obecnej odzyskiwanych jest ponad 90 proc. materiałów Nie dostrzegamy również  problemu składowania zużytych śmigieł pod powierzchnią ziemi, jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Bioterroryzm i zagrożenia hybrydowe

Przegląd potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych na Pomorzu Zachodnim, ASF i Ptasia Grypa, bioterroryzm i zagrożenia hybrydowe dla producentów żywności przedstawił Maciej Prost, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie. Jako główne zagrożenia Maciej Prost wymienił bioterroryzm i agroterroryzm – wykorzystanie patogenów chorobotwórczych przeciwko zwierzętom hodowlanym oraz uprawom rolniczym dla wywołania strat w gospodarce państwa, który w okresie 1995-2018 w gospodarce światowej spowodował straty rzędu 100 miliardów euro.

Foto: Maciej Prost, z lewej, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie

Powodem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń w Polsce jest duża liczebność dzików, olbrzymie pola kukurydzy i rzepaku, rozdrobnienie oraz niski poziom produkcji we wschodniej części kraju – wylicza Prost. – Nie wykluczamy, że może dochodzić też do celowego zakażenia hodowli.

Polska do 2020 roku do walki z ASF wydała ponad 140 milionów.

W wystąpieniu zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Krzysztof Sielecki przedstawił sytuację związaną zakażeniami ASF wśród dzików żyjących w lasach i działania RDLP by przeciwdziałać temu zagrożeniu.

Polecamy także: 
Szczecin: Pies przewodnik odnalazł ciężarną kobietę
Mateusz Morawiecki zapowiada obniżkę podatków! Założenia „Tarczy Antyinflacyjnej”
Stargard: MOPS poszukuje wyprowadzaczy psów

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię