W piątek, 23 października br. ruszyła 7. edycja akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach – Boże Narodzenie 2020. Organizatorem akcji jest Fundacja Polskich Wartości, która w tym roku przekaże dary dla Polaków zamieszkałych na terenie Litwy, Łotwy i Białorusi. Partnerem Głównym wydarzenia jest Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. Natomiast Sponsorem Głównym, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Przez najbliższe sześć tygodni, wolontariusze akcji chcą przygotować prawie 1.500 paczek. Mają one trafić już nie do kilku, a do kilkunastu szkół i miejscowości położonych na wschodzie – mówi prezes Fundacji Polskich Wartości Wojciech Woźniak. Pakowanie zebranych darów odbędzie się 7 grudnia, z uwagi na koronawirusa w hali Netto Areny w Szczecinie. Wcześniej pakowanie odbywało się w szkole w Przecławiu. Dzień później paczki dla polskich kresowiaków wyruszą w kierunku Litwy, Łotwy i Białorusi.
– Tych miejscowości, które zwracają się do nas jest coraz więcej. To wszystko się rozkręca. Mamy dużo kontaktów z osobami prywatnymi, które nas odnajdują np. na Facebooku i zwracają się do nas w sprawie pomocy. Pytają czy możemy im pomóc lub czy możemy pomóc komuś choremu. Ciągle te kontakty się mnożą, a nasz teren działania jest coraz większy – opowiada Wojciech Woźniak, prezes Fundacji Polskich Wartości.
Wcześniej w odpowiedzi na prośbę Naszych Rodaków z Litwy, Fundacja Polskich Wartości postanowiła zorganizować kolejną akcję pomocową, tym razem związaną z pandemią koronawirusa, która polegała na zabezpieczeniu w środki służące do przeciwdziałania i walki z koronowirusem.
W dniach 6-7 października br., przy współpracy z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., Grupą Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz Portalem Polska Morska, przekazano polskim instytucjom oświatowym działającym na terytorium Litwy, osobom prywatnym i mieszkańcom rejonu Solecznikowskiego 10 tys. maseczek ochronnych, 2 tys. maseczek materiałowych, ponad 10 tys. litrów płynów oraz żeli do dezynfekcji rąk i powierzchni. Dodatkowo, dzięki wsparciu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej Sp. z o. o., polskie szkoły zostały obdarowane materiałami szkolnymi i sprzętem sportowym, a Polska Szkoła Podstawowa w Rakańcach otrzymała komputer.
– Oczywiście podczas naszego bardzo krótkiego wyjazdu nie mogliśmy zapomnieć o odwiedzinach u naszej ukochanej Babci Aleksandry i Jej Córki – mówi Wojciech Woźniak. Im również przekazaliśmy środki ochronne i drobne upominki. Z krótką wizytą udaliśmy się także do Pani Halinki i Pani Władysławy, którym przekazaliśmy środki dla Zespołu Pieśni i Tańca Turgielanka.
Tradycją wyjazdów na Wileńszczyznę jest przystanek w Suchowoli przy Pomniku Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie składane są kwiaty lub zapalane znicze, prosząc o szczęśliwy wyjazd i powrót.
– Będąc na Litwie zawsze stajemy przed Obliczem Matki Boskiej Ostrobramskiej i odwiedzamy miejsca pamięci ważne dla nas Polaków – dodaje Wojciech Woźniak.
Grzegorz Świstak