Radni Szczecina, podczas ostatniej sesji Rady Miasta jednogłośnie podjęli uchwałę dotycząca warunków osiedlenia się trzech rodzin repatriantów z Kazachstanu, którzy wyrazili wolę zamieszkania na terenie Szczecina. Są to osoby dotychczas zamieszkałe wraz z rodzinami na terenie Kazachstanu, których wnioski zostały zarekomendowane do realizacji.
Taka uchwała jest niezbędna, gdyż stanowi dowód do wydania przez właściwego konsula wizy krajowej w celu repatriacji. Zawiera ona zobowiązanie do zapewnienia warunków do osiedlenia się wskazanym imiennie kandydatom na repatriantów, wraz z najbliższymi członkami rodzin, przez okres nie krótszy niż 2 lata. Na przygotowanie tych lokali miasto może uzyskać dofinansowanie od państwa po złożeniu stosownych dokumentów do Wojewody Zachodniopomorskiego. Cieszy, że tak ważne uchwały podejmowane są jednogłośnie. Kolejni rodacy będą mogli wrócić do Ojczyzny.
Repatriacja oznacza powrót do ojczyzny osób pochodzenia polskiego i jest jednym ze sposobów nabycia polskiego obywatelstwa. Prawo to przysługuje wyłącznie osobom, które nie posiadają polskiego obywatelstwa i pragną przesiedlić się na stałe do Rzeczypospolitej Polskiej.
Rząd RP traktuje prowadzenie akcji repatriacyjnej jako spełnienie moralnego obowiązku i wynagrodzenia historycznych krzywd rodakom pochodzącym głównie z terenów azjatyckiej części byłego ZSRR. Ustawa o repatriacji umożliwia powrót do kraju tym osobom, bądź ich potomkom, którzy na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych nie mogły się w Polsce nigdy osiedlić.
Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie repatriacji jest Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. . Zgodnie z jej definicją repatriantem jest osoba, która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej w celu repatriacji z zamiarem osiedlenia się na stałe.
Zakres terytorialny repatriacji
Repatriacja dotyczy osób, które przed 1 stycznia 2001 r., zamieszkiwały na stałe na terytorium obecnych: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a także azjatyckiej części Rosji.
foto: archiwum