Szczecin: Pomnik upamiętniający ofiary komunistycznego reżimu przed Aresztem Śledczym

0
Pomnik upamiętniający ofiary komunistycznego reżimu przed Aresztem Śledczym
Żołnierz AK i WiN kpt. Bronisław Pakuła (fot. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin)

Projekt został zgłoszony w tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zakłada stworzenie miejsca upamiętniającego ofiary reżimu totalitarnego, które ma powstać na skwerze przy Areszcie Śledczym. 

Więźniowie, którzy chcieli niepodległej Polski

Po wojnie, gdy Szczecin znalazł się ponownie w polskich granicach, znalazło się tu wiele osób, które walczyły z niemieckim okupantem i nie zamierzały godzić się na nowego. Wśród organizacji, które na Pomorzu Zachodnim aktywnie działały przeciwko władzy ludowej był choćby Bojowy Oddział Armii. Niestety został on rozbity wiosną 1948 roku, a w sierpniu Wojskowy Sąd Rejonowy w Szczecinie wydał wyroki śmierci sześciu członkom oddziału. W grudniu – właśnie w Areszcie Śledczym – wykonano pięć z nich. Zginął wówczas Zenon Łozicki, Wacław Kasprzyński, Edward Kokotko, Edward Kosieradzki i Waldemar Klimczewski.

W areszcie było przetrzymywanych także wielu innych żołnierzy i działaczy niepodległościowych, którzy trafili tam z powodów politycznych.

fot. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin

Projekt SBO

Autorzy projektu chcą, aby przy Areszcie Śledczym powstała ścieżka edukacyjna prowadząca do wykonanego  z brązu w skali 1:1 pomnika przedstawiającego żołnierza i cywila.

Na ścieżce ma też stanąć makieta budynków aresztu i tablica edukacyjna z kodami QR, która będzie przedstawiać historie osób przetrzymywanych w szczecińskim areszcie.

Projekt jest skierowany zarówno do mieszkańców, jak i turystów, a w szczególności ludzi młodych. Ma na celu zwiększenie świadomości historycznej dotyczącej naszego miasta w okresie powojennym.

Łączny koszt projektu to ok. 803 000 zł. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Polecamy także:

Rok obowiązywania przełomowej ustawy antyprzemocowej. Jakie są efekty?

3 grudnia – Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię