Rok obowiązywania przełomowej ustawy antyprzemocowej. Jakie są efekty?

0
pixabay.com

30 listopada minął rok obowiązywania ustawy antyprzemocowej. Czy nowe przepisy się sprawdzają?

Od 30 listopada 2020 r. sprawcy przemocy domowej mogą być natychmiastowo izolowani od swych ofiar. Wszystko za sprawą przepisów tzw. ustawy antyprzemocowej, które wyposażają Policję oraz Żandarmerię Wojskową w nowe narzędzia. Od roku funkcjonariusze Policji oraz Żandarmerii Wojskowej mogą wydać wobec sprawcy przemocy domowej nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się do ofiary. Taki nakaz lub zakaz obowiązuje 14 dni, ma natychmiastową skuteczność i można je stosować łącznie. Istnieje także możliwość przedłużenia sankcji.

 

Czy Policja korzysta z nowych środków?

Ministerstwo Sprawiedliwości podaje, że w ciągu roku Policja i Żandarmeria Wojskowa w ponad 3200 przypadkach wydała nakaz opuszczenia mieszkania lub dodatkowo zakaz zbliżania się sprawcy do ofiar przemocy. W 96,4 proc. przypadków zastosowane środki dotyczyły mężczyzn.

Jednocześnie od momentu wejścia w życie ustawy, do sądów rejonowych wpłynęły tylko 63 zażalenia od osób, wobec których wydano nakaz bądź zakaz. Wszystkie zostały już rozpatrzone przez sądy i tylko dwa przypadki zostały uwzględnione.

 

Bezpłatne, kompleksowe wsparcie dla ofiar przemocy

W ciągu 14 dni odizolowana od agresora ofiara przemocy ma czas na skorzystanie z bezpłatnej pomocy prawnej czy psychologicznej udzielanej przez Ośrodki Pomocy.

W Polsce, w niemal każdym powiecie, działa 336 Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda ofiara przestępstwa może tam otrzymać specjalistyczne, bezpłatne wsparcie.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie znajduje się przy ul. Energetyków 10.

Tel. 663 606 609 (telefon całodobowy), [email protected]

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 do 20:00

Wtorek-piątek: 8:00 do 18:00

Sobota: 8:00-12:00

Dodatkowo, lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać darmowe wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Więcej o bezpłatnej pomocy prawnej przeczytasz TUTAJ

 

Polecamy także:

Groźne SMS-y dotyczące przesyłek. Zmasowany atak oszustów

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię