Temat rewitalizacji i przebudowy Placu Batorego, jednego z głownych miejsc w samym centrum miasta, po raz 3 wraca na agendę zadań inwestycyjnych Szczecina, zaplanowanych w nowo przyjętym przez radę miasta budżecie miasta.
W planie przebudowy znalazło się m.in.
- przywrócenie podstawowego historycznego układu i geometrii placu.
- zachowanie istniejącego drzewostanu w tym platanów klonolistnych oraz cisów.
- wprowadzenie dwóch głównych ciągów pieszych o nawierzchni mineralnej.
- lokalizacja centralnej fontanny na placu w miejscu likwidowanego zbiornika ppoż.
- Wprowadzenie gier w płaszczyźnie placu
Przypomnijmy,że w 2017 roku, gdy po raz pierwszy udało się Radzie Osiedla Nowe Miasto przeforsować temat przebudowy placu, w budżecie miasta na ten cel wówczas było przeznaczone 5 mln zł. Była także sporządzona dokumentacja i pozwolenia na budowę. Do finalizacji przedsięwzięcia jednak nie doszło, gdyż nie udało się wyłonić wykonawcy. Firmy wyżej wyceniły swoje usługi niż szacowało to miasto.
W tym roku na te inwestycję przeznaczono znacznie mniejszą sumę pieniędzy, 985 000. Kwota ta została przekazana przez Radę Osiedla Nowe Miasto. Jest to równowartość dotacji, którą Rada otrzymała od Urzędu Miasta na 5letnią kadencję.
Przypominamy wypowiedź prezydenta Piotra Krzystka na temat rewitalizacji Placu Batorego z marca tego roku
„(…)W ten temat bardzo zaangażowała się choćby rada osiedla przeznaczając na to zadanie dedykowane jej środki. Mamy gotowy projekt, jeśli radni wyrażą zgodę na zwiększenie budżetu to jest szansa, że jeszcze w tym roku ruszyłyby prace(…)”
W maju br prezydent ponownie został zapytany o te inwestycje w kontekście pandemii COVID19, wówczas podtrzymał swoje zdanie:
Na tę chwilę nic się nie zmienia. Lada moment powinniśmy otrzymać pozwolenia na budowę co będzie zielonym światłem do wystartowania procedur przetargowych. Środki jakie przeznaczyła na ten cel wspomniana Rada Osiedla dają nam solidne podstawy do tego, aby kontynuować ten projekt. Oczywiście wiele będzie zależeć od przetargu, jednak dziś na rynku widzimy pozytywną tendencję. Przetargi otwierają się poniżej zakładanych progów i to cieszy.
Czy tym razem w końcu dojdzie do realizacji tej inwestycji?