W poniedziałek w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy Unii Lubelskiej otwarto nowoczesną Centralną Sterylizatornię. Miejsce to jest wyposażone w nowoczesne sprzęty.
Nowe miejsce do sterylizacji sprzętu było konieczne ze względu na rozwój oddziałów urazowych.
„Dziś możemy otworzyć nowe serce szpitala zabiegowego. Bez tak nowoczesnej sterylizatorni nie bylibyśmy w stanie utrzymać dotychczasowej liczby wykonywanych zabiegów z racji tego, że nie mielibyśmy już gdzie sterylizować sprzętu” – powiedział PAP w poniedziałek dyrektor szpitala klinicznego nr 1 przy Unii Lubelskiej w Szczecinie Konrad Jarosz.
Jest to jeden z najnowocześniejszych pod względem technicznym i organizacyjnym takich budynków.
„Spełnia wszystkie normy, jest dalece zaawansowany, jeśli chodzi o pewną automatyzację tego procesu (sterylizacji – PAP), zdolności do przechowywania nie tylko sprzętu, który służy na bloku operacyjnym, ale też sprzętu, dzięki któremu wykonywanych jest choćby ok. 4 tys. endoskopii rocznie” – powiedział Jarosz.
Centralna Sterylizatornia ma dwie strefy
W pomieszczeniach Centralnej Sterylizatorni obowiązuje jednokierunkowy obieg sprzętu przez trzy strefy: brudną, czystą i sterylną, wszystkie połączono śluzami umywalkowo-fartuchowymi.
W tzw. strefie brudnej znajduje się wyposażenie do:
- mycia i dezynfekcji ręcznej,
- myjnia ultradźwiękowa,
- stoły robocze,
- stanowiska do ręcznej obróbki endoskopów giętkich wspomagane przez automatyczne urządzenie do testu szczelności i płukania lub mycia kanałów.
Strefa czysta natomiast służy kompletowaniu i pakowaniu wyrobów medycznych. Znalazła się tu suszarka do narzędzi i wyposażenia aparatów anestezjologicznych, a także szafa do suszenia i przechowywania endoskopów giętkich w warunkach kontrolowanego jałowego środowiska.
Między obiema strefami zainstalowane zostały trzy przelotowe sterylizatory parowe z własnymi elektrycznymi wytwornicami pary. W wydzielonych pomieszczeniach zainstalowano też sterylizatory na tlenek etylenu i sterylizator na nadtlenek wodoru z plazmą. Służą one do sterylizacji wyrobów nieodpornych na wysoką temperaturę.
Sterylizatornia ma także jednolity system komputerowy, drukarki etykiet i skanery kodów kreskowych, co pozwala śledzić i dokumentować obróbkę wyrobów medycznych i archiwizować dane z przebiegu cykli w urządzeniach technologicznych.
Inwestycja za ogromne pieniądze
Nowa sterylizatornia kosztowała ponad 12,5 mln zł –
12,4 mln zł to środki z dotacji budżetowej. Pozostałe to środki własne szpitala.