Szczecin: Szpital przy Unii Lubelskiej z Centralną Sterylizatornią

0
unii lubelskiej
fot. mitech.pl

W poniedziałek w Szpitalu Klinicznym nr 1 przy Unii Lubelskiej otwarto nowoczesną Centralną Sterylizatornię. Miejsce to jest wyposażone w nowoczesne sprzęty.

Nowe miejsce do sterylizacji sprzętu było konieczne ze względu na rozwój oddziałów urazowych.

„Dziś możemy otworzyć nowe serce szpitala zabiegowego. Bez tak nowoczesnej sterylizatorni nie bylibyśmy w stanie utrzymać dotychczasowej liczby wykonywanych zabiegów z racji tego, że nie mielibyśmy już gdzie sterylizować sprzętu” – powiedział PAP w poniedziałek dyrektor szpitala klinicznego nr 1 przy Unii Lubelskiej w Szczecinie Konrad Jarosz.

Jest to jeden z najnowocześniejszych pod względem technicznym i organizacyjnym takich budynków.

„Spełnia wszystkie normy, jest dalece zaawansowany, jeśli chodzi o pewną automatyzację tego procesu (sterylizacji – PAP), zdolności do przechowywania nie tylko sprzętu, który służy na bloku operacyjnym, ale też sprzętu, dzięki któremu wykonywanych jest choćby ok. 4 tys. endoskopii rocznie” – powiedział Jarosz.

Centralna Sterylizatornia ma dwie strefy

W pomieszczeniach Centralnej Sterylizatorni obowiązuje jednokierunkowy obieg sprzętu przez trzy strefy: brudną, czystą i sterylną, wszystkie połączono śluzami umywalkowo-fartuchowymi.

W tzw. strefie brudnej znajduje się wyposażenie do:

  • mycia i dezynfekcji ręcznej,
  • myjnia ultradźwiękowa,
  • stoły robocze,
  • stanowiska do ręcznej obróbki endoskopów giętkich wspomagane przez automatyczne urządzenie do testu szczelności i płukania lub mycia kanałów.

Strefa czysta natomiast służy kompletowaniu i pakowaniu wyrobów medycznych. Znalazła się tu suszarka do narzędzi i wyposażenia aparatów anestezjologicznych, a także szafa do suszenia i przechowywania endoskopów giętkich w warunkach kontrolowanego jałowego środowiska.

Między obiema strefami zainstalowane zostały trzy przelotowe sterylizatory parowe z własnymi elektrycznymi wytwornicami pary. W wydzielonych pomieszczeniach zainstalowano też sterylizatory na tlenek etylenu i sterylizator na nadtlenek wodoru z plazmą. Służą one do sterylizacji wyrobów nieodpornych na wysoką temperaturę.

Sterylizatornia ma także jednolity system komputerowy, drukarki etykiet i skanery kodów kreskowych, co pozwala śledzić i dokumentować obróbkę wyrobów medycznych i archiwizować dane z przebiegu cykli w urządzeniach technologicznych.

Inwestycja za ogromne pieniądze

Nowa sterylizatornia kosztowała ponad 12,5 mln zł –

12,4 mln zł to środki z dotacji budżetowej. Pozostałe to środki własne szpitala.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię