Szczecin: Wstrzymane dwie inwestycje. W trosce o drzewa?

0

Dwie inwestycje, które miały rozpocząć się jeszcze w tym roku, zostaną przesunięte do realizacji na rok 2022. Jak podaje Centrum Informacji Miasta, powodem przesunięcia jest konieczność wykonania dodatkowych weryfikacji projektów pod kątem zieleni i zapewnienie maksymalnej ochrony drzewom. Czy jednak jest to jedyny powód? Wszystko wskazuje na to, że problemem może być brak środków w budżecie miasta na rozpoczęcie kolejnych inwestycji.

Wstrzymane dwie inwestycje. W trosce o drzewa?

W jakim stanie są drzewa i korzenie wiedziano pewnie wcześniej. Wtedy drzewa, którym korzenie miano wyciąć z uwagi na wypiętrzenia, miały być usunięte? Chodzi tu, w przypadku o modernizację ulicy Brodzińskiego, o wycinkę 100 lip! Skąd tak nagłą troska o stan drzew?

Pierwsza inwestycja, przesunięta na rok przyszły, to modernizacja ulicy Brodzińskiego wraz ze skrzyżowaniem ulic Brodzińskiego – Wandy– Wróblewskiego. Prace obejmować mają remont istniejącej jezdni, ciągów pieszych, budowę zjazdów do posesji oraz przebudowę kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej. Okazało się jednak, że zaproponowane rozwiązania dotyczące przede wszystkim modernizacji chodników, zagrażają rosnącym tam drzewom – ponad stu dojrzałym okazom lipy drobnolistnej. Chodzi o wypiętrzenia korzeni, które podczas przebudowy musiałyby zostać obcięte, co mogłoby doprowadzić do osłabienia, a nawet obumarcia drzew. W związku z tym chodniki należy przeprojektować w taki sposób, aby ich wykonanie nie wymagało ingerencji w system korzeniowy lip. Należy więc rozumieć, że wcześniej tego nie przewidziano? Czyżby wcześniejszy projekt przewidywał podcięcie korzeni 100 drzewom?

Troska o trzy drzewa i kolejna poprawka dokumentacji

Na zdjęciu wyraźnie widać zarys grobów

Drugą wstrzymaną inwestycją, jest rewitalizacja parku przy ulicy Hożej. Miasto planowało tu „Budowę miejskiej strefy rekreacji – park przy ul. Hożej-Wendeńskiej w Szczecinie”, która zakładała stworzenie nowej alejki pieszo-rowerowej od ul. Hożej w kierunku przyszłego przystanku Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej „Żelechowa” oraz wykonanie placu zabaw, siłowni, oświetlenia, ławek, koszy, kwietnej łąki, nowych trawników. W tym przypadku, jak informuje Centrum Informacji Miasta, również konieczna jest dodatkowa weryfikacja, uwzględniającą szczególne zabezpieczenie drzew i maksymalne ograniczenie ingerencji w istniejącą zieleń. Pierwotny projekt inwestycji został przygotowany w 2018 r. W związku z planowaną budową alejek miało zostać usuniętych około czterdziestu drzew. Jego obecna aktualizacja w zakresie zieleni ogranicza skalę planowanej wycinki – jak deklarowała w kwietniu br. wiceprezydent Szotkowska – z 43 do 3 drzew „bezpośrednio kolidujących z biegiem ścieżki pieszo-rowerowej”. Miały zostać wycięte dwie robinie rosnące w koronie starego dębu oraz wiąz o widocznej martwicy pionu. Skąd nagle wzięła się troska o trzy drzewa? Rewitalizacja parku przy ul. Hożej i Wendeńskiej miała się rozpocząć jeszcze w tym roku. Jako element większej układanki. Bowiem w jej sąsiedztwie jest projektowana Stacja Żelechowa – Szybkiej Kolei Metropolitalnej. Już wiadomo, że nie będzie, bowiem postanowiono przeprowadzić kolejną weryfikację konieczności wycinki trzech drzew.

Park przy Hożej to teren dawnego, poniemieckiego cmentarza. Jak podaje Marek Łuczak, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, park pomiędzy ul. Hożą a Wendeńską w latach 1847-1910 był częścią tzw. starego cmentarza Żelechowskiego. Jego pomniki nagrobne przetrwały do czasów nam współczesnych. Jednak spotkał je los podobny innym poniemieckim cmentarzom. Zostały usunięte, a na ich miejscu urządzono park. Bez ekshumacji ciał, które wciąż tam kryje ziemia. Czy zostaną przeprowadzone ekshumacje? Tego nie wiadomo. Tak samo nie wiadomo co się stanie z grobami, które są widoczne na ścieżce. O tym urzędnicy z Centrum Informacji Miasta miasta nie informują.

Polecamy także:
Program Budowy Dróg Krajowych. Będą nowe drogi w województwie!
Zachodniopomorskie: Wyrzucił kierowcę z pojazdu i odjechał. Wylądował w rowie
Zamek Książąt Pomorskich: Koncerty muzyki filmowej oraz trzy wieczory dobrego żartu i śmiechu

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię