Szczecin wyszedł z „Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego”. Dlaczego?

0
gotyku
Kościół św. Jana Ewangelisty fot. visitszczecin.eu

Szczecińscy radni zdecydowali o rezygnacji Naszego miasta z członkostwa w Międzynarodowym Stowarzyszeniu „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego”. Decyzja ta była trudna, lecz podobno konieczna. Głównym powodem jest fakt, że od dłuższego czasu obecność w tym stowarzyszeniu przysparza miastu kosztów, a nie przekłada się na wymierne korzyści.

Podczas ostatniej sesji rady miasta tj. 23 listopada, radni zdecydowali o wystąpieniu Szczecina z Międzynarodowego Stowarzyszenia „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego”.

Powodem takiej decyzji jest fakt, że Szczecin szuka oszczędności wszędzie gdzie się da. Według miasta wszystkie działania w ramach członkostwa w Stowarzyszeniu zostały osiągnięte. Dalszą promocję owych zabytków można kontynuować już przy znacznie mniejszych nakładach finansowych.

Członkostwo w Stowarzyszeniu dawało swego czasu promocję oraz wpłynęło na rozpoznawalność zabytków tego rodzaju na terenie miasta.

W ostatnich latach pomoc w promocji obiektów zabytkowych ograniczyła się do wydawanej broszury oraz aktywności w mediach społecznościowych. Według miasta, to za mało.

Za mało choćby ze względu na składkę członkowską jaką Szczecin musiał płacić na rzecz Stowarzyszenia. To kwota 2,5 tys. euro rocznie.

Po cięciach budżetowych, które sukcesywnie dokonuje szczeciński magistrat, ta kwota dla Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków jest zbyt wysoka.

Czy oznacza to, że zaoszczędzone 2,5 tys. euro zostaną w dyspozycji konserwatora zabytków? Nie jest to do końca pewne.

Szczecin wstąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia „Europejski Szlak Gotyku Ceglanego” w 2007 roku.

Na obszarze miasta znajdują się takie zabytki gotyku ceglanego jak:
  • Kościół św. Jana Ewangelisty.
  • Katedra pw. św. Jakuba Apostoła.
  • Kościół św. Piotra i Pawła.
  • Ratusz Staromiejski.

Szczecin w najbliższym czasie planuje rezygnację z członkostwa w innych organizacjach o podobnych profilach działalności.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię